| anonim_4396 a întrebat:

Trebuia sa imi fac circumcizitia(sper ca am scris bine). Trebuie sa o fac deoarece la varsta de 18 ani nu imi pot decalota penisul..inca nu mi am inceput viata sexuala si ma gandesc ca o sa am probleme daca nu imi fac circumcizitia. Faza e ca ai mei inca nu stiu de problema mea si nu stiu cum sa le spun. nu am fost inca la doctor pentru ca imi e rusine. cateva sfaturi? A mai trecut cineva prin asa ceva?

Răspuns Câştigător
| CatalinVictor1985 a răspuns:

Dar pana acum ce ai facut. Cu cat o faci mai repede cu atat mai bine era indicat de mic sa o faci si oricum circumcizia obligatorie nu este. Se numeste altfel problema ta cand nu poti decalota facaletul. Si pentru asta nu trebuie sa mergi la doctor a avut si fratele meu.
Problema ta se numeste fimoza si nu este deloc grava uite ce spune un doctor.

Nu este în niciun caz nevoie de bisturiu. Tot ce vă trebuie este un pic de răbdare. Acest simptom, care nu există niciun motiv să vă supere) apare frecvent (aprox 50 %) la bărbaţii virgini şi dispare după primul sau primele contacte sexuale.

| SpikLo a răspuns (pentru CatalinVictor1985):

In concluzie, sa stau asa si sa imi incep viata sexuala fara problema?

| CatalinVictor1985 a răspuns (pentru SpikLo):

Daca vrei poti merge la doctor exista o metoda si poti sa stai linistit nu se foloseste bisturiu pentru fimoza. Daca vrei sa faci circumcizie atunci nici aia nu este grea si nu trebuie sa-ti fie frica. Eu nu am avut fimoza ca sa stiu daca merita sa astepti sau nu eu pe la 12-13 ani sau mai inainte reusisem deja sa o decalotez asa ca daca vrei circumcizie te duci la doctor daca vrei sa scapi de fimoza mai repede te duci la doctor dar nu trebuie sa-ti fie rusine de parinti. Sau poti astepta alegerea e a ta daca singur nu poti sau nu se poate ori ti-e frica sa o decalotezi

| SpikLo a răspuns (pentru CatalinVictor1985):

Cand incerc sa o decalotez nu se decaloteaza destul. Iese doar putin din capul penisului de aceea imi faceam probleme..ai spus ca exista alta metoda pentru fimoz in afara de bisturiu. Care ar fi aceasta metoda?

| CatalinVictor1985 a răspuns (pentru SpikLo):

Ti-am spus deja. doctorul te ajuta cu metoda cealalta pentru fimoza pentru ca pot aparea complucatii daca nu te duci cum ar fi infectie urinara. Mai multe detalii poti afla aici dar nu e nevoie sa repet doctorul te ajuta daca nu nu o sa reusesti depinde cat de urata e fimoza ta nu am de unde sa stiu
https://www.google.ro/......ps?/search

| SpikLo a răspuns (pentru CatalinVictor1985):

Mersi pentru raspunsuri. M am plictisit sa tot citesc pe google despre fimoza, parerile sunt impartite. Unele persoane spun ca trebuie neaparat circumcizitia

| CatalinVictor1985 a răspuns (pentru SpikLo):

Tu chiar nu ai citit comentariile mele. nu exista circumcizitia se numeste circumcizie si nu are legatura cu fimoza. Daca nu vrei sa ajungi la doctor treaba ta dar daca faci infectii urinare sa-ti aduci aminte de comentariile mele. Si nu inteleg cine te-a invatat ca trebuie sa faci circumcizie daca pana acum nu ai facut. Nu trebuie daca nu vrei. Mersi si eu pentru funda pe care o meritam dar nu am primit-o cu toate ca ti-am dat raspunsurile pe care le asteptai si erau corecte

| SpikLo a răspuns (pentru CatalinVictor1985):

Am vrut sa terminam conversatia si la final sa iti dau funda. O ultima intrebare. Atunci daca fimoza este la ultimul grad si trebuie operata. Cum se numeste? Eu stiam ca se numeste f clar circumcizie.

| CatalinVictor1985 a răspuns (pentru SpikLo):

Fimoza nu este circumcizie dar exista cazuri in ultima faza de fimoza in care circumcizia este solutia finala. Sunt doua chestii diferite una este boala sau problema de sanatate si alta e ata penisului pe care multi oameni aleg sa o taie la copii lor de la nastere pentru ca elimina mai multe riscuri de inblonavire cu boli venerice

9 răspunsuri:
| T0T a răspuns:

Ceea ce vrei să faci nu e benefic, nu știu ce "medici" frecventezi tu.