| Ionică a întrebat:

Trebuie schimbata mentalitatea romanilor? Daca da, spuneti ce si de ce? Multumesc!

4 răspunsuri:
| 334499 a răspuns:

Nu poti sa-i schimbi mentalitatea romanului doar cu vorbe, asta e cat se poate de clarwinking

| RaSpUnS.pT.vOi a răspuns:

Poanta asta e cam veche...Mentalitatea romanului ar trebui sa se schimbe dar cred ca pe-o ureche intra si pe cealalta iese, daca ma pot exprima asa.
Nu exista padure fara uscaciuni dar in "padurea" noastra sunt spini in loc de iarba moale, in loc de fructe dulci si gustoase parca sunt veninoase. Din ce in ce mai rau, bine mai deloc.Ne ducem de rapa si in loc sa ne ingrijoram de ceea ce va fi, incurajam mai departe cinismul unora, rasetele barbare si jocurile murdare ale altora.
In primul rand ar trebui schimbata mentalitatea copilitelor care se dau mari indragostite si inebunite sa guste provocarea.Aud ca la 12 ani vrea sa faca sex, asta ce inseamna?
Numai bine!

| Razvan a răspuns:

Da de n ori. Vorbim prea mult si nu facem nimic.Sunt extrem de vorbareti, promitem mult dar cand sa ne tinem de promisiune dam inapoi

| JeSa a răspuns:

Ionica2010, Nu spun să nu schimbăm, dar nu este posibil(perfecţi nu ai să vezi!), decât dacă ei sunt de acord "a se schimba", pentru că în general suntem "subiectivi"!
"Lumea care e descrisă prin observare este o manifestare a activităţii mentale a observatorului. Când omul descoperă că lumea lui este propria activitate mentală făcută vizibilă, că nimeni nu poate veni la el decât dacă el îl atrage şi că nu e nimic de schimbat decât pe sine, propriul său sine imaginativ, primul său impuls e să reformeze lumea după imaginea idealului său."(citat din Neville Goddard)