| Someonewhoappreciatelife a întrebat:

Salut tuturor

Doresc sa va cer ajutorul intr-o chestiune: intentionez sa plec in Anglia pentru a locui un timp. M-as bucura daca mi-ati putea furniza unele informatii legate de acest lucru, mai ales daca locuiti acolo sau ati locuit.

Ma intereseaza chestiuni de genul:

Intampina cetatenii romani dificultati la intrarea in tara?

Cat de usor se poate gasi chirie si aprox. la ce pret?

Te poti angaja usor si ce conditii trebuie intrunite?

Cum se simte schimbarea de clima?

Daca aveti alte idei pe care le considerati importatnte de fi luate in considerare va rog mult sa m-i le spuneti.

Va multumesc anticipat!

Răspuns Câştigător
| Wøodenpints a răspuns:

Nu întâmpini niciun fel de problemă nici la intrarea în țară nici după ce intri. Chestiile cu "românii sunt tratați urât și se uită lumea ciudat la tine dacă le zici de unde vii" e doar un mit grețos. Bine, e de preferat să nu ai tenul tuciuriu.

Trebuie să știi bine limba. Oamenii de acolo au un accent mai ciudat, depinde de zonă. La început o să înțelegi mai greu ce-ți spun, dar te obișnuiești după.

Trebuie să ai bani la tine, măcar pentru 2 luni. Asta ar veni cam 1500-2000 de lire. Viața e destul de scumpă acolo.

Chirii se găsesc ușor. Prețul e în funcție de zonă. În Londra sau pe lângă dai cam 400-500 pe lună dacă stai singur. În orașele mai mici e vreo 300.

De muncă găsești relativ ușor, dacă știi limba, te pricepi să faci ceva și știi unde să cauți.

La început îți trebuie NIN. Pe ăla îl obții cam în vreo 2 săptămâni de la job center plus. Dacă ai ăla, poți munci cu acte în regulă.

Clima nu e cine știe ce. Doar că plouă mai des și e foarte schimbătoare. Ziua e cald dar după ce se întunecă se face foarte rece.

Și încă o chestie, evită să să munceșți la/cu indieni, beduini sau chinezi.

| Someonewhoappreciatelife explică (pentru Wøodenpints):

Multumesc de aceste detalii.

1 răspuns: