| Dragosdoar a întrebat:

Salut tuturor.
O sa-i misc putin pe rusofili cu Intrebarea mea,dar as vrea sa stiu o chestie. Ce treaba are rusia cu Ucraina daca aceasta doreste sa intre in NATO si chiar in UE? Uite,eu nu sunt pro-vest asa rau,nicidecum,dar Ucraina e stat SUVERAN si face ce aliante vrea aia,cu cine vrea ea. De ce s-ar simti Putin amenintat daca se extinde NATO,ca doar nu or trage aia In el? Ca doar are arsenal nuclear sa arunce in aer planeta,asa cum se lauda el.
Eu vad altceva aici; ci anume ca el chiar are in plan sa atace ucraina odata si odata,dar ca sa o faca cum trebuie si rapede,fara sa aprinda un razboi mare de tot,nato trebuie sa stea deoparte, ca sa nu intervina obligatia statelor membre sa actioneze conform trataelor.
Voi?

15 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Putin ar vrea sa reactiveze URSS dupa 30 de ani de la caderea comunismului, asa a mentionat

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

1. Când a căzut zidul Berlinului, americanii au promis că nu se vor extinde spre est. Nu s-au ținut de promisiune. Suveranitatea unui stat este un cuvânt care nu poți să îl cari cu roaba. Nici un stat de pe lumea aceasta nu poate face ce vrea el.
NATO nu are nici o obligație să apere Ukraina.

| Mosotti a răspuns:

Pai are o mare treaba Rusia cu faptul ca intra Ucraina in NATO, pentru ca SUA vrea sa bage Ukraina in NATO ca sa puna arme si acolo la granitele rusiei, vor sa o inconjoare de arme si apoi sa o atace.
Dar asta e clar si o stiu multi.
Pai exact asta vor, ca pana la urma vor sa traga in ei! Altfel de ce crezi ca SUA strange latul si pun din ce in ce mai multe arme in jurul Rusiei, asa degeaba? Doar nu baga SUA miliarde sa se joace, sa le pune asa aiurea acolo.

Si in momentul cand e inconjurata de arme peste tot, nu mai pot lansa nici nuclearele rusii, ca scuturile alea le vor dobora imediat si deci nu vor mai putea face rau tintei, ca nu vor mai ajunge acolo, si gata treaba cu Rusia.
Dar ma mir cum de nu ti-ai dat tu seama de asta.

Ca sa distrugi planeta trebuie sa mai si plece rachetele alea nucleare de la tine de acolo, ca sa ajunga unde trebuie. Deci se urmareste ca Rusia sa nu mai poata ataca cumva.

Se stie ca SUA vrea de mult sa puna mana pe Rusia si resursele lor.

Rusii nu au de ce sa atace sau sa ia Ukraina, ca e un stat in evu mediu praf, nu are rusia chef sa finanteze pe acolo ca sa-i traga in jos.

A reusit UE sa le ia tot si la ukraina, au aranjat sa pice Janukovici care nu vroia UE tocmai ca stia ce vor, si aia e.
De cand Ucraina s-a dat cu UE si SUA, au ajuns in evu mediu, aia e.

| Dragosdoar explică (pentru Mosotti):

Pai nu stiu cum ar putea SUA sa atace rusia in cazul in care ucraina chiar intre in nato si-ar mai plasa niste trupe pe-acolo. Adica trebuie sa aiba un motiv intemeiat mai intai, ca aici s-ar baga UN repede si un razboi total la scara larga nu merita.
Eu ti-am zis, cred ca mai mult rusi si-ar dori sa atace ucraina, si vor ca nato sa nu se bage acolo,.ca dupa iese razboi general. si ucraina e usor invins, nu e stat in nato, lupta practic de una singura, ca oricum ei (rusnacii) sunt pe pozitii acolo in crimeea si termina repede treaba cu ucraina.

| Mosotti a răspuns (pentru Dragosdoar):

Daca SUA inconjoara Rusia cu totul, nu mai are nevoie de nici un motiv, inventeaza ei unul, nu e problema, nu s-ar mai baga nimeni, ca ei conduc lumea SUA si NATO.
Dar nu ajunge doar sa puna arme si acolo in Ukraina in granita rusiei, ar mai avea de inconjurat insa nu pot sa inconjoare chiar cu totul din fericire pe rusi, ca e siberia aia unde acolo n-au cum.

Ce interes are rusia sa atace ukraina?! Ce ar castiga? Ar pierde doar.

| Dragosdoar explică (pentru Mosotti):

''ca ei conduc lumea SUA si NATO''
nu prea,puterile sunt Impartite la momentul de fata as zice
Chestia care e,ca am si spus-o cand am deschis subiectul: ucraina e stat independent la momentul de fata,si daca vor sa se bage in nato,n-au decat,e dreptu lor, intelegi ce zic. Sa pui conditii unei tari independente sa nu intre in nato doar pentru ca tu banui ca aia ar vrea sa-ti atace tie granita din tara gazda dupa, nu prea suna rational. Chiar si asa sa zicem, ca ipotetic ar intra ucraina in nato doar ca sa-i atace pe rusnaci, ca asa li s-a sculat lor, sa dea buzna peste aia, ar fi complicat pentru americani sa concentreze suficient armament acolo pentru a face mai departe o ofensiva reusita. Nu s-ar merita atacul.

| Mosotti a răspuns (pentru Dragosdoar):

Nu e nici o presupunere, se stie ca NATO vrea sa-si puna arme acolo la granita Rusiei, nu e asa intamplator, altfel nu avea de ce sa bage Ukraina in NATO, si daca stiu ca vrei sa ma ataci, normal ca ma deranjeaza, nu vi la usa mea sa-ti pui tunuri si eu sa nu zic nimic, cand stiu ce urmaresti, ca altfel de ce pui armele alea la usa mea daca n-ai nici un gand?! Ce, eu am pus la granita ta arme?

Cand au vrut sa puna rusii in Cuba in anii 60 arme contra la SUA, a sarit SUA in sus, uitand ca SUA au pus primii arme in Turcia contra la rusi, asa ca le-au scos amandoi apoi, astea-s chestii stiute de mult, nu e nici o banuiala.

Rational nu suna nici sa vrei sa ma f pe mine sa-mi furi tara si resursele.
Daca Ukraina intra in NATO nu intra ca sa atace ea pe rusnaci, ci sa atace SUA de pe teritoriul ucrainian.
Nu sti si la noi cum e? Prin contract sta ca SUA poate face orice vrea la deveselu fara sa ne intrebe pe noi, culmea, si noi prosti am acceptat.

Unde dracu-s puterile impartite? NATO cu SUA domina globul.
Rusia se simte amenintata si ti-am explicat de ce, lucru care-l stiu foarte multi de fapt, nu-l zic doar eu.

Scopu e cum am zis, sa-i faca cumva sa nu mai poata trage cu nuclearele, ca daca au reusit asta, gata, i-a facut pe rusi.

| T0T a răspuns:

Nimeni nu este mielușel. E un sâmbure de adevăr în toate răspunsurile. Adevărul e că Rusia ar avea motive să atace Ucraina acum cât nu este în NATO ceea ce reiese din ce zic utilizatorii de aici. Totuși nu își permit să atace un stat atât de mare în urma atâtor presiuni. Cu Crimeea a fost diferit. Ucraina e principalul tampon dintre Rusia și UE. Să nu mai spun că Rusia ar prelua control mare la Marea Neagră, ceea ce își doresc de ceva timp. Sunt extrem de multe interese ca Ucraina să fie atacată. Însă, chiar nu își permit. Ei fac presiuni militare pentru că americanii vor să își mărească și ei zona de influență. Astfel, Ucraina nu are șanse să devină membru NATO, existând conflict - căci așa spune statutul de membru NATO. Dacă ne gândim puțin, America nu are niciun fel de grijă. Este într-o zonă extrem de favorabilă. Însă Rusia, în momentul de față, devine din ce în ce mai expusă. Este un conflict pentru putere. Singura șansă a Rusiei e să mențină conflictul la granița Ucrainei (ceea ce nu știu cât poate ține) și o alianță cu China. Nu este întâmplător că în ultimul timp liderii celor două puteri se tot întâlnesc. Desigur, sunt și interese care nu pot fi vizibile. Este un conflict silențios care vibrează. Noi simțim doar vibrațiile și ne dăm cu părerea.

| Simpatic a răspuns:

Eu cred ca pentru Putin este si o chestie de orgoliu, toti tiranii au un orgoliu exagerat, altfel nu ar mai fi tirani!
Gandeste-te ca Ucraina a facut parte din URSS, acum Putin se gandeste cum o tara care inainte era la degetul nostru mic acum se umfla in pene? Este exact ca unul pe care toti il bateau dar s-a apucat de sport de contact si acum provoaca pe baietii aia mari care-l capaceau inainte, intelegi tu ce am vrut sa zic.
Este evident ca daca Ucraina ar fi in Nato si alte aliante puternice precum acesta, Rusia s-ar simti amenintata.
Ca sa fac o mica intoarcere in timp, Ucraina daca imi aduc bine aminte era printre tarile care ridicau stacheta URSS-ului, fiind din pucntul meu de vedere tara cea mai dezvoltata in acea vreme alaturi de Rusia. Cei mai buni sportivi veneau din Ucraina, cei mai inteligenti oameni tot de acolo, rusii aveau de unde alege, nu stiu asa de bine la capitolul resurse naturale dar si acolo cred ca stau foarte bine si atunci in vechiul regim amintit parca stateau bine ...de aia rusul are invidie pe ei!

| Dragosdoar explică (pentru Simpatic):

Pai de ce s-ar simti rusia amenintata? asta nu inteleg, ca ce naiba, doar au ditai arsenalu nuclear la dispozitie. Au zis-o de foarte multe ori, ca ei nu pot fi invadati, ca dau cu bombe multe pana distrug lumea.
e ca si as spune ca eu sunt perfect imun la covid-19 si nu-l pot lua absolut deloc, dar vreau sa stea lumea la distanta de mine, sa nu se apropie prea mult ca-mi da virusu. ma rog, intelgi ce vreau sa zic, cu toate ca pare iesit din discutie unde am vrut sa fac aluzia.
am impresia ca ei au o problema cu economia in momentul de fata si o potentiala expansiune in ucraina le-ar prinde de minune

| GabiDumitrescu a răspuns:

Ucraina, R. Moldova, reprezinta zone-tampon pentru imperiul putinist. Altfel poti sa organizezi spionajul cand ai state-tampon din care poti actiona in loc sa ai granita directa cu asa-zisul inamic. In cazul de fata, "inamicul" e NATO/UE. De aia R. Moldova si Ucraina nu vor avea prea curand independenta autentica. Uita-te ce nebunie e de ceva ani in Polonia, chiar daca sunt membri NATO/UE. Tu iti dai seama ca tarul le-a ASASINAT INTREGUL GUVERN in asa-zisul ala accident aviatic, plus vreo doua morti "suspecte" ulterioare? Uita-te cit de rau s-au dus la vale Polonia. Si la noi prin rachete ca aur se lucreaza din greu la destabilizare si se pare ca functioneaza. Iti aduci aminte de sinistrii aia cu coalitia pentru familie? Pe aia cine crezi ca ii sponsoriza, Maica Tereza din lumea de apoi sau tovarasul Putin?

| GabiDumitrescu a răspuns:

Aici imi pare rau dar nu sunt de acord cu tine - "Eu vad altceva aici; ci anume ca el chiar are in plan sa atace ucraina odata si odata, dar ca sa o faca cum trebuie si rapede, fara sa aprinda un razboi mare de tot, nato trebuie sa stea deoparte, ca sa nu intervina obligatia statelor membre sa actioneze conform trataelor. " Ucraina nu e membru NATO. Deci NATO o sa stea si o sa se uite in timp ce bea bere si maninca seminte, cum a fost si pana acum. Anexarea Crimeei a fost practic invazie. A facut cineva git? Exact, nimeni. Iti aduci aminte de Georgia? Exact, nimeni. De Transnistria ce crezi? Exact, nimeni nu s-a bagat. Acum urmeaza sa mai ia o felie-doua din Ucraina prin aceeasi metoda, dar nu full-scale war. Hibridul merge foarte bine. Legat de cum actioneaza statele aliantelor conform tratatelor, permite-mi sa rid.

| Dragosdoar explică (pentru GabiDumitrescu):

Pai tocmai de asta am zis si eu. De aia vor sa puna conditii ca ucraina sa nu intre in NATO, ca altfel s-ar derula conflictul. de fapt, l-ar avea ca si castigat

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru Dragosdoar):

Nu as avea atita incredere in alianta. In caz de conflict NATO-Rusia, daca se baga si China, 99% ca sultanul trece cu rusii.

| relian a răspuns:

Massoti ca de obice iar bate gardu laughing auzi la el SUA vrea sa inconjoare rusia sa o atace laughing pai ma Massoti cu 2 de S parca mai deunazi incepusei sa mai si gandesti,vad ca tot in jos megi.

De cand SUA ataca tari? Ia intreaba pe massoti asta sa iti arate cate tari a atacat SUA.
Stie toti Asta? Adica ce stie toti? Toti stiu ca rusii is niste hahalere,cas oameni in care nu te poti increde,aia e tot,aia stiu oamenii.
Rusia nu are nici o treaba,se baga in sama singura,se mai face si de rahat.
Is ofticati ca tari de linga ei vor sa adere la alte organizatii si ca ei raman doara cu suzeta,ca pe ei nu-i baga nimeni in sama,aia e marea lor oftica laughing

Un om normal la cap isi vede de treaba lui,nu pune bete in roate vecinilor.Ori daca vrei sa ai un vecin prieten, atunci fii parolist, fii de incredere, nu talhar la drumu mare, cum nu-s atent imi dai in cap.
Cam astia sunt rusii, de aia nimemni nu-i inghite.Pe linga asta,nici nu fac nimic,doara stau acolo la ei si atat,nu se implica nicaeri,nu au nici o idee,intervin si eu cand vede ca cineva incearca sa faca cuiva bine, ei cauta sa le faca alora rau laughing

Cam astia is rusii.
In primul rand Crimeea a fost data la Ukraina de Rusia, daca ar fi fost oameni cu cap, si stiau ca Crimeea vor sa o tina, o tineau de atunci.
Cei magaria asta, sa vii acu dupa razbi stai ca aia a fost a mea candva.Niste oameni de 2 lei,nici n-am cuvinte sa zic ces astia.

NU nu intervine nicaeri, NU este o organizatie lipitoare, n-a facut si nu va face nimic niciodata.
De ce na intervenit NU cand a intrat Rusia in Crimeea? Ei se duc prin Africa unde nu-i nimeni laughing ca de altfel si OSM alte lipitori, astia care au declansat tot balamucu asta cu covid, astia mai mult rau fac, decat bine.

Toate organizatiile astea consuma banii oamenilor de pomana.Si nu au salarii de astea de 3 lei,au milioane,banii oamenilor.
Deci NU no sa intervina nicaeri, singura organizatie care mai este si face ceva este NATO, in rest is la baie.
In plus de asta rusii doara se lauda, daca e acu un razboi narer cine lupta pentru ei laughing pe vremuri luptau aia cu forta, pai tu crezi ca rusii au luptat in razboi de voie? Mergeau la lupta fortati, le Ziceau sefii ori mergeti ori va impuscam noi acu laughing asta a fost cu rusii pe timpul comunistilor.
Acu mai se duce tataie sa lupte pentru Putin.Atat timp cat nu se duce nimeni peste ei rusu de rand nu-i curios.

Si cu ce arme,cu alea ce raman in pana pe drum laughing Ai vazut tu vreo tara ca vrea sa adere la Rusia, sa faca cu ei o organizatie ceva?
Nici China nu-i curioasa de rusi, nici Corea de Nord, ca is prietenii e doara vorba.dar ei nu au intre ei nici un tratat, nu au o organizatie.
Rusia n-a fost in stare sai bata pe ceceni laughing si tu spui povesti, ori Putin ori massoti cu 2 de s laughing