| cumdc a întrebat:

Salut! Un agent de politie are voie sa te opreasca/legitimeze daca nu te afli in jurisdictia lui
Este un individ la mine in comuna este politist dar nu la sectia din comuna si sta imbracat in politist probabil in timpul liber si opreste masini biciclete tot ce ii iese in cale

3 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

Foate bine procedează omul, se numește "a-ți face datoria"

| MistarGoGu a răspuns:

Din ce descrii tu aici ala * Garcea de sătuc pare ca VANEAZA niște $pagi sa își scoată pitipoanca în week-end la Mall în oraș!
Din ce știu ăștia acționează în echipaj ca poate scoate unu cutitu și îl crestează ca pe carnat!

| Violleta2022 a răspuns:

Daca este imbracat in politist si opreste masinile si biciclistii, inseamna ca este in timpul serviciului si acea arie este cuprinsa in zona lui de control, dar nu trebuie sa ti se justifice tie sau altora.

Nu risca nici un politist sa faca ceva ilegal, doar ca sa te supere pe tine, ca pedeapsa este prea mare ca sa faca asa ceva.