| Beyourself1245 a întrebat:

Urmez un tratament cu Serlift de 7 zile, si vreau sa va-ntreb in cat timp isi va face efectul mult dorit? Gen ma simt bine de cateva zile, nu mai sunt rusinos, timid, antisocial, ies, vorbesc, nu mai vorbesc aiurea. Si inca ceva... acest medicament provoaca dependenta? Gen nu am nicio reactie adversa, si mi l-a prescris psihologul, maine urmeaza sa ma duc din nou la el. Idei/sfaturi?

2 răspunsuri:
| wpetterssone a răspuns:

Chiar dacă simți o îmbunătățire, nu renunța la medicament fără voia medicului. Acest medicament poate da dependență, dar cazurile sunt puține (până în 8 din 100). Vezi ce va spune psihologul.
Sertralina este folosită pentru tratarea depresiei. Tu ai depresie? Dacă da, mai am ceva de scris.

| Beyourself1245 explică (pentru wpetterssone):

Cred ca am dezvoltat si o oarecum depresie. De la un timp imi venea sa plang din nimic. Inca ceva, de ce nu ma puteam concentra si uitam lucruri repede si mi le reaminteam cu greu? Iar acum ma simt mai bine, retin mai repede.