| Lupulalbastru a întrebat:

Salut.Vi s-a intamplat sa vorbiti cu cineva prin mesaje fara nici o strabatere de inima si sa ii puteti spune orice iar cand va alfati fata in fata cu aceea persoana sa nu mai puteti scoate aproape nici o vorba? Daca ati trecut peste asta spuneti-mi si mie cum( fara raspunsuri gen:fii barbat si nu te mai plange sau chestii de astea, sunt mai barbat ca multi in multe situatii dar cred ca fiecare nu e perfect)

Răspuns Câştigător
| LoveSleep a răspuns:

Gândește-te că e exact același lucru, doar că include amețeala, transpirația, roșeața în obraj, bâlbâitul, ah, nu te ajut.

Bun. Ideea e că te panichezi prea rau și uiți că vorbești în realitate cu aceeași persoană cu care ai vorbit prin mesaje, care are defecte și calități, ca și tine. Nu e ceva bătut în cuie care să te ajute să rezolvi problema asta, trebuie doar să ai răbdare. Ai nevoie de puțin timp să te obișnuiești cu acea persoană. Vorbește cât mai des cu ea, scurt și la obiect, fără complicații inutile.

Sau poți oricând să te uiți la ea, să-i zâmbești și să-i spui : "Uite, mă simt mult mai ok când vorbim prin mesaje. Mă obișnuiesc greu cu oamenii pe care îi cunosc de puțin timp, dar lucrez la asta.
Acum vine ea cu "E ok, bla bla bla"
Iar tu continui cu "Nu vrei să mă ajuți să rezolv asta? Hai să ieșim mâine, te las să-mi spui la final dacă am făcut sau nu progrese".

Știu că tocmai asta e problema, că nu-ți vin cuvintele, iar eu n-ar trebui să mă aștept să scoți texte de genul. Doar că, problema ta nu stă în asta. Tot ce am făcut eu mai sus e să fiu sincer cu ea, în afara de propunerea aia, care poți s-o faci cum vrei tu, nu neaparat cu tampeniile debitate de mine.
Singurul mod ca asta să meargă e să te relaxezi. Tu te blochezi pentru că te gândești prea mult la ce ar trebui să spui. Ești atât de focusat pe tine încât uiți să fii atent în jur. Nu e nevoie să aduci mereu subiecte de conversație, trebuie doar s-o asculți și să-i răspunzi.

'Calm' e cuvantul, spor.