| alexxxxxxxxxx a întrebat:

voi credeti ca banii aduc fericirea?
eu cred ca da
pentru ca:am 100 lei in buzunar,te duci la pizza cu prietenii si iti mai cumperi ceva
eu dupa ce fac ceva ce imi place devin mai fericit, ma simt mai bine
dar daca nu aveam 100 de lei nu mai mergeam la pizza si nu mai aveam felling-ul asta
deci,voi ce credeti?
eu vreau sa spun ca banii ADUC fericire, ci nu ca banii SUNT fericire

Răspuns Câştigător
| Doub a răspuns:

As fi fericita ca ii am pe ei sanatosi. Sunt sigura ca as face rost si de mancare. Intr-adevar si banii au un rol foarte important.

13 răspunsuri:
| 愛日本 a răspuns:

Da...uneori.
Banii pot cumpara sanatatea in ziua de azi(operatii,medicamente, transplanturi)
Frumusete(operartii, machiaj, haine)
Iti fac viata mai usoara (e mai bine sa mergi cu masina cand vrei unde vrei, nu sa stai dupa programul autobuzului)
si multe altele

| KodrutZ a răspuns:

Aduc pe draq. Ai 100 de lei, iti da unul in cap sa ti-i ia, pici jos si paralizezi.

| alexxxxxxxxxx explică (pentru KodrutZ):

Nu trebuie sa stie lumea ca ai bani

| KodrutZ a răspuns (pentru alexxxxxxxxxx):

Afla intr-un mod sau altul. Depinde acuma, daca discutam de maruntis sau de bani. Eu de obicei umblu cu maxim 150-200 RON la mine, restul tin pe card. E confortabil sa stiu ca am tot timpul macar 1000 RON pe card, dar asta nu ma face fericit. In schimb ma simt un pic ingrijorat daca stiu ca mai am vreo 2-300 RON abia pe card, chiar daca stiu ca trebuie' sa imi intre miine bani. Prefer sa fiu pregatit pentru posibile situatii neprevazute. Pe de alta parte, as prefera sa stau undeva la cuca macaii si sa am tot ce imi trebuie pe linga casa, aer curat, si de vreo 10 ori mai putini bani. tongue

| lindemona a răspuns:

"Banii nu aduc fericirea, dar o intretin".

| Doub a răspuns:

Nu stiu ce sa zic. Nu am niciun leu in buzunar si stau cu prietenii fara sa mancam nimic. Povestim, radem si facem ca toate cele. Asta tot fericire e.

| alexxxxxxxxxx explică (pentru Doub):

Stiu,fericirea poate proveni din orice
dar si banii au rostul lor, pentru hrana ai nevoie de bani
nu ai bani, mori de foame
atunci mai esti fericit?

| Doub a răspuns (pentru alexxxxxxxxxx):

Nu stiu ce sa zic. Niciodata nu m-am confruntat cu o situatie cand sa-mi fie foame si sa nu am ce manca, dar cred ca oamenii conteaza mult mai mult.

| alexxxxxxxxxx explică (pentru Doub):

Stiu,oamenii au cel mai important rol in viata unui om
dar tot trebuie sa te hranesti
daca tu ai copii(sa zicem)
trebuie sa ii dai la scoala,sa le oferi curent electric,rechizite, hrana, haine
pentru toate acestea ai nevoie de bani
nu ai bani...ce faci? esti fericit ca ai tai copii nu au curent, hrana, haine?
asta e un exemplu.

| Doub a răspuns (pentru alexxxxxxxxxx):

As fi fericita ca ii am pe ei sanatosi. Sunt sigura ca as face rost si de mancare. Intr-adevar si banii au un rol foarte important.

Răspuns utilizator avertizat
| mont a răspuns:

Da, de cele mai multe ori banii aduc/pot aduce fericirea.

| kiri11 a răspuns:

Sunt persoane care fara bani nu se pot simti implinite sau fericite. Sunt persoane care incearca si fac posibilul pentru a nu influenta viata de zi cu zi financiar. Sunt persoane care nu au bani si sunt fericite (adevarat c-am putine).