| anonim_4396 a întrebat:

Salutare! Am o problema, vreau să mă îngraș și eu mai mult, am 14 ani, 1, 60 cm și doar 43kg. Este normal? Eu nu cred, de mult timp incerc să mă îngraș, mănânc și eu atât cât pot, nici chiar mult sa vomit după, deci mănânc până mă satur, până simt că nu mai încape mâncare, dar tot slab sunt, ce ar trebui sa fac că sa mă mai îngraș? Am incercat să mănânc mai multe dulciuri,că cică dulciurile te îngrașă, dar nu mi-au priit și nu mai mănânc multe dulciuri, de obicei mănânc dulciuri cam cat incap într-o pungă de chipsuri la 1 leu, model din ăla mic, dacă înțelegeți ce vreau sa zic.Ce sa fac să mă îngraș?

Răspuns Câştigător
| lpavel a răspuns:

Nu trebuie sa mananci atat de mult cat sa nu mai incapa in tine ca ti se face rau...
Mananca de 4-5 ori pe zi, masa de dimineata si seara sunt cele mai importante. Atunci sa mananci cel mai mult apoi in cursul zilei dupa fiecare 2-3 ore mananci mancare sau ceva dulciuri nu neaparat numai ciocolata ci si produse de patiserie. Seara mananca cat mai tarziu apoi te bagi la somn imediat!
La mese sa mananci paine alba normala uita de cea neagra si cat mai mult.
Si ce este mai important nu te apuci din prima zi sa mananci cum am zis ca ori te vei scarbi de atata mancare ori iti va face rau. Trebuie sa adaugi la alimentatia de zi cu zi cat mai multa hrana, dar sa te tii serios de asta ca daca o zi nu ai facut asa ai pierdut 5 zile.
Si inca ceva la fel de important: sa nu faci efort fizic mare sau de lunga durata! Adica daca obisnuiai sa mergi pe jos mult, incearca sa mergi mai putin sau chiar deloc! Fotbal nu prea e bine sa joci sau daca tot joci fi portar! Deci efort fizic cat mai putin!
Cam intr-o luna de zile trebuie sa ajungi sa mananci cum am zis si daca te ti de acest program in 2-3 luni de zile greutatea ta se va dubla, nu te va mai recunoaste nimeni laughing

8 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Fa-ti un test de paraziti intestinali, ca-i posibil ca asata sa fie cauza pentru acre nu te ingrasi.

| User0987654321 a răspuns (pentru Violleta2022):

Nu am nici un parazit

| Violleta2022 a răspuns (pentru User0987654321):

De unde sti?
Cate analize copro-parazitologice ai facut?

| User0987654321 a răspuns (pentru Violleta2022):

Am făcut foarte multe, pe fiecare zi, 10 dimineața 10 seara

| Violleta2022 a răspuns (pentru User0987654321):

Sa-ti fie de bine baiete, cu asa raspuns in bataie de joc!

| User0987654321 a răspuns (pentru Violleta2022):

Și tu numai în scârbă răspunzi! Nu doar la întrebarea asta, ci la toate!
Te dai mare că le știi pe toate.

| Violleta2022 a răspuns (pentru User0987654321):

Asta este educatia pe care ti-o dau parintii ati la 14 anisori?
De ce naiba mai mergi la scolaa daca esti incapabil sa intelegi ce-ti spun adultii?
Ai idee macar cine sunt, mai bebelus fara pic de bun simt si respect?

| sierra1 a răspuns:

"vreau să mă îngrași și eu mai mult, am 14 ani, 1, 60 cm și doar 43kg. Este normal?"

nu e normal ce vrei tu la paișpe ani! Fii cuminte și papă tot ce-ți pune mă-ta-n blid. Aia e tot