| AmFostOdataEuOBaba a întrebat:

Salutare, amici și inamici, anonimi și cunoscuți, ciudați și ciudate, salut coronavirușilori virtuali și coronaviruselor.
Fix despre asta vreau să vă întreb, coronavirus.
Ce părere aveți despre coronavirus?
Doar coronavirus, cor...da știu, mai mult de 10 persoane infectate, etc etc, deci da, vă înțeleg așazisa îngrijorare!
Dar eu nu vă întreb asta, vă întreb doar,
¿Ce părere aveți despre coronavirus?

16 răspunsuri:
| MihaelaDart a răspuns:

Sincer si decesele de 400 si ceva care s-au inregistrat in Italia, erau doar varstnici care reprezentau 60% probleme cronice si cu "gripa" asta corpul le-a cedat.
Eu una nu cred, mai multi au decedat de la gripa de sezon. Nu am nici o parere, ca in panica care s-a creat din cauza mass-mediei, stau fara stres. In statiunea-sat unde sunt in Grecia, nu rezista aceasta Corona, la cata igrasie avem. laughing

suntserios
| suntserios a răspuns:

Nu am nicio parere ca nu sunt medic... asa ca respect ce imi spun oamenii care se pricep...

| Mosotti a răspuns:

Am deschis eu intrebarea asta, dar pe faza cu ce parere aveti ca SUA ar fi dus virusul in China.

Dar ce parere sa am, nu prea buna de haosul inutil si panica care se face. Corona este un virus ca si o gripa normala de fapt, se vindeca normal, nu exista tratament asa cum nu exista nici pe gripa sezoniera, se dau medicamente antisimptome doar. Ca unii mai si mor, pai asa mor si de la gripa sezoniera unii batrani cu alte probleme.
Am pus pe Youtube ce spunea un medic de la noi despre asta.

S-a facut panica aiurea, sa bage oamenii in draci, miercuri se inchid scolile pentru o saptamana (dar de ce o saptamana si n u 3 zile sau 14 zile), ce iese? Panica face mai rau decat chestia in sine. Nu sti cine are, nu ai cum sa te feresti, ala infectat nici el nu simte pana la 5-14 zile, chiar si ala vindecat au scris astia ca poate da corona la altii, deci daca e sa ti-o iei, ti-o iei si gata.
La noi cateva cazuri 15, din care 5 sunt deja bine. Acu s-au trezit sa opreasca avioanele din Italia?! Pana acu ce au facut?!

Eu ma duc la cumparaturi, nu am nici o treaba. Gandeste-te ca la o adica ti-o iei in casa, te duci la baie, te speli pe dinti si din canalizare vine virusake de la vecinu prin aerul din canalizare! Mi-o iau, trece, aia este.
Pentru ca daca mai continuam asa, se va bloca treaba, marfa in magazine nu, pensii sa nu se mai aduca, omu nu mai merge la munca, copii la scoala nu, ce e asta?

| Sofer a răspuns:

Ca a dat lumea peste cap și a băgat frica în ei.

| J0B0MAT a răspuns:

Mi se pare un virus, unul fără prea mari simptome pentru unii, fatal pentru alții.Iar în majoritatea cazurilor în care e fatal e din cauza faptului că personalul medical nu face față. Mai multe din fericire nu prea știu.
Dar legat de el, mi se pare o mare nemernicie să închizi oameni, să nu îi lași să își vadă familiile, să îi lași nemâncați, să doarmă pe unde apucă din cauză că nu au voie să meargă acasă, să le moară animalele de foame.
So, părerea mea e că oamenii fac mai mult rău decât virusul.

| Pricope_Marius_1997 a răspuns:

Hey fata, daca ma cipesti de fund iti promit ca iti dau un banut plus un part si te apar eu de coronavirus.

Răspuns utilizator avertizat
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Se mediatizează prea mult e ca gripa noastră doar ca e sub alta denumire și mai contagioasa. În rest prea multa panica indusa de mass media. Părerea mea ca prin mai, iunie nu o sa se mai audă de acest virus nu o sa supraviețuiască căldurii de peste 30 de grade.
Cică s-ar da 4000 de euro dacă te lași infestat de virus un laborator din Marea Britanie
Un laborator din Marea Britanie a anunţat că se caută voluntari care să fie infectaţi cu noul coronavirus pentru a ajuta la dezvoltarea unui vaccin. Potrivit 7sur7, virusul ar fi injectat în cantităţi mici şi va provoca simptome ale aparatului respirator. Voluntarii vor fi apoi plasaţi în carantină în estul Londrei, fiindu-le interzis să intre în contact cu lumea de afară.
Ca recompensă pentru cele 14 zile petrecute în carantină, voluntarii vor primi 4.000 de euro. Cei interesaţi de experiment pot aplica deja pe platforma FluCamp.com, care este dedicate propunerii.

| AmFostOdataEuOBaba explică (pentru anonim_4396):

Un utilizator al unui joc zice: „Internati Corona-ul intr-un spital romanesc, poate se infecteaza si moare."

| anonim_4396 a răspuns (pentru AmFostOdataEuOBaba):

Good one laughing părerea mea ca stafilococul auriu ce îl poți lua de prin spitale e mult mai periculos decat acest virus asa ca God have merci. Într-adevăr e acest virus e periculos și chiar duce la deces la persoanele vârstnice care au și alte patologii mai ales pentru cei care au BPOC și sistemul imunitar franjure sunt victime sigure tinerii se pot bucura liniștiți ca școlile au fost închise și sa profite de acest val de corona în curând vine alt virus timișoreană, beks etc

| Dandinelle a răspuns:

Persoanele cu probleme respiratorii cronice si persoanele batrane au risc mai ridicat. Din statistici n-au iesit prea multe inca. In Berlin in unele zone tot e panica de hartie igienica si dezinfectant, scoli si gradinite cateva inchise, se munceste de-acasa, si nu se merge la medic, doar se suna sa se anunte in caz de ceva.
Fiecare trebuie sa-si tina igiena sub control, mai ales ca e sezonul virozelor, mai degraba recomand ca fiecare oricum sa-si puna sistemul imunitar la punct.

| TristanTzara a răspuns:

În mod ciudat, mă bucur de el laughing
Lasă-mă să explic: La cât e de interconectată lumea, era de așteptat că la un moment dat o epidemie globală să aibă loc. Așadar mă bucur că la momentul de față ne confruntăm la nivel global cu un virus cu o rată a mortalității mică, și care e destul de inofensivă pentru cei care nu suferă de alte sau afecțiuni și nu sunt avansați în vârstă. Într-un fel e o binecuvântare deghizată, căci odată ce vom trece peste ea (și vom trece căci Epidemia Spaniolă de după Primul Război Mondial a fost mult mai groaznică și tot am trecut peste ea) vom fi pregătiți că societate globală pentru o pandemie care altfel ar putea distruge întreaga civilizație umană și vom avea mecanisme pentru prevenirea unui asemenea scenariu.

| acerr a răspuns:

Cand a fost Ebola, crede-ma ca nu am aflat! nu citeam stiri, pe net ma jucam si ma uitam la filme, lumea era panicata. Ieri am vorbit cu o vecina.zic ce parare ai de virusul asta? Ea zice ce virus? corona! nu a stiut! pentru ca nu are tv,, adica are dar nu il deschide de vre o 2 ani! asa ca dac nu stii e si mai bine! e o gripa mai puternica, eu am fost si gripata am baut multe ceaiuri, ghimbir si o lamaie la zi... in fine! sper ca Romania va fi ok.

| Helper07 a răspuns:

Sa nu-ti fie frica de el. Asta nu inseamna sa-l ignori.

| JulyDreams a răspuns:

Am o parere proasta despre el. A intrat in tara dupa cum a vrut, ca la aeroport, ii puneau pe oameni sa semneze ca nu au simptome si atat. S-a raspandit prin toata tara asimptomatic. Testele sunt putine si uneori ineficiente. Tratament nu e, imunitate nu, vaccin normal ca nu. Daca organismul e puternic si lupta e ok, altfel ajungi pe mana medicilor in spitale.