| anonim_4396 a întrebat:

Salutare!happyIeri la ora deschisa la muzica, o fata(nu dau nume) a intarziat si s-a suparat deoarece a intarziat si a ramas in ultima banca, aproape ca incepea sa planga si facea urat (era furioasa). La un moment dat s-a luat de mine ca de ce nu o las in locul meu(eu fiind in a II-a banca)? Si nu am lasat-o pentru ca nici nu m-a salutat imediat a inceput sa ma barfeasca. Apoi a inceput sa trimita biletele la cele mai bune prietene ca am fituici (copiute)cred. Ea intotdeauna se enrveaza deoarece mama ei este profesoara noastra de lb.rom. si daca ne zice, ea este cea mai desteapta si nu stiu mai cum. Iar eu am rabufnit aproape ca incepeam sa o bat! eu? sa am fituice la MUZICA? Doamne fereste! Si dupa aia a crezut ca-s invidioasa pe ea pentru. ca are numai de zeca la lb. romana si eu doi de 9 si 10 etc.Am vorbit cu fetele si nu numai cu mine se comporta asa, cu toata clasa! ce sa fac as vrea sa o zic mamei ei sau dirigintei dar mi-e frica de mama ei! Si nu mai suport! De cand ne cunoastem (de la gradinita) imi face asa! ooooofff...

Răspuns Câştigător
| Alecsandraa a răspuns:

Oau, ce...ciudat straight face
Cred ca acea fata, a avut probleme si de atunci are sechele.
Nu stiu ce sa spun, este prea greu sa o tratezi cu indiferenta.
Cred ca cel mai bine e sa-i spui mamei tale ce se intampla, iar daca tie iti este frica de mama ei, roag-o pe mama ta sa vorbeasca cu ea pentru ca este de la femeie la femeie si se vor intelege, doar sunt mature.
In legatura cu voi 2, fa ce face ea. Trimite si u biletele, barfeste-o, etc.
Unii vor spune ca razbunarea nu e o solutie, dar, HEI?, ce sa faci altceva? Nu poti trata cu indiferenta, pentru ca unii ar zice ca e adevarat ce zice ea, si de aia nu mai ai cuvinte.
Daca nici asa nu-i tace fleanca, vorbeste cu ea, in privat. Daca da semne ca vrea sa te bata sau ceva, spune-i sa fie macar pentru 5 minute matura, si sa explice.

Sau, ai putea sa te imprietenesti cu ea, astfel poate iti va spune de ce se comporta asa. Daca ti se pare imposibil aceasta, atunci fa ce am zis mai sus happy

Ceau :*

4 răspunsuri:
| Beatrice a răspuns:

Se crede atotstiutoare! Si nu este adevarat! Eu ma descurc la matematica mai bine decat eabig grinsmugDaca nu ar fi mama ei profesoara noastra de lb.rom. la ora asta ar plange...

| adeana a răspuns:

Saracuta. sufera. Vrea atentie si incearca toate metodele de a atrage atentia. Prea departe nu ajunge cu asa comportament si pana la urma cred ca o sa i se infunde.
E nasol pentru voi ca trebuie sa suportati asa oameni, insa trebuie si ajutati. Sa-i raspunzi cu acelasi comportament nu te ajuta nici pe tine, nici pe ea.
Ar fi ideal daca ati avea un consilier psihologic la care sa puteti apela. Daca situatia nu se schimba, cred ca te poti adresa dirigintei, eventual formati un grup mai mare de colegi care sunteti de aceeasi parere, altfel se poate crede ca doar tu ai ceva cu fata asta.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Cauta sa scapi de ea.mutate in alta clasa. e dusa rau.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Fata nu stiu ce sa zic desi sunt colega ta da chiar e nasoala trb...deci tot ce a zis nu e adevarat...