| bleakk a întrebat:

O ultima intrebare cu privire la acest subiect si anume "Uleiul de ricin si sporirea cresterii barbii". Am 19 ani si d-abia acum a inceput sa-mi creasca din barba, dar tot insuficient fata de cum imi doresc si fata de altii. Tata are barba deasa, bunicul la fel, deci nu cred ca ar fi vorba de genetic care nu ma ajuta. Asadar, incerc sa influentez putin. Din experienta sau cunostinte sigure, uleiul de ricin aplicat in mod regulat in zona barbii va accentua/grabi cresterea sau nu va avea niciun efect? Astept un raspuns pe tema asta.
PS: imi doresc barba.deci n-as dori raspunsuri de genul "e mai bine fara barba", multumesc anticipat.

1 răspuns:
| Negiko a răspuns:

Uleiul de ricin intr-adevar ajuta formarea firului de par si il face mai puternic. Dar nu vreau sa iti faci iluzii; in primul rand, motivul pentru care ei au barba deasa este inaintarea in varsta. esti tanar deci e normal sa ai mai putin dar uleiul de ricin inca ajuta. Te sfatuiesc :
1. Nu incerca sa iti lasi barba mai lunga de 2-3 centimetri daca ti-e rar parul pentru ca o sa arati ca si cum ai avea pe fata crengile unui copac toamna ( * aici isi aminteste de fostul * )
2. "Cu cat mai mult ulei pe fata cu atat mai multe fire in plus" e o afirmatie idioata pe care singura mi-am implementat-o in cap ( nu, nu am barba. Am incercat si eu ulei de ricin in par cand stateam in casa si imi lasam parul uns cat de mult era posibil atat timp cat nu ieseam afara. e suficient sa pui 2-3 stropi si sa iti ungi barbia masand usor pentru ca uleiul sa fie absorbit in piele. O sa-si faca magia singur
3. Nu te lasa descurajat dupa prima saptamana( like i did) Acesta e un proces lent si putin mai lung deci daca nu ai rezultate vizibile dupa prima saptamana continua ca o schimbare in bine tot se va intampla. (aminteste-ti ca nu simti niciun simptom in prima zi in care ai facut contact cu gripa. aceasta actioneaza lent si dupa o saptamana incepi stranuturi tuse nas infundat bleh )
4. tunde-ti periodic varfurile pentru a uniformiza in cazul in care iti creste mai mult par

Bafta