| LordCristobal a întrebat:

Salutare TPU!
De ce nu se fac investiții de mare anvergură în zona Moldovei? De ce Moldova e cea mai săracă regiune a țării când de fapt are un potențial enorm?
Am călătorit mult prin tara,am văzut Dobrogea, Transilvania și puțin și putin prin Oltenia(Tg Jiu și Râmnicu Vâlcea)și sudul tarii și mi se pare că Moldova e ținută intenționat in sărăcie adică discrepanta intre Moldova și celelalte regiuni ale țării e cam mare.Si masa media pune gaz pe foc când relatează despre bețivanii din unele sate din Moldova.
Care ar fi cauza lipsei de investiții în Moldova?
Credeți că Bucureștiul tine intenționat Moldova in sărăcie?

Răspuns Câştigător
| relian a răspuns:

Mai toti care au condus RO dupa razboi au fost de prin alte parti decat moldova, de aia sa procedat asa.
Dar toti care au condus RO au duso la prapastie, vorbesc de astia din restul tari.
Cind sef a fost cineva din Moldova, tara a prosperat, chestia e ca fost unu singur Cuza.
Majoritatea conducatorilor din restul tari au dus tara sau tarile la timpul ala in prapastie in saracie.

Asa s-a intamplat si dupa 89, se intampla si acum.Nu tin cu moldovenii, dar cam asa se pare ca se intimpla.Cu alte cuvinte tara nu poate fi salvata decat de unu din moldova,din moldova din RO nu de la extraterestrii aia din RM laughing

Bucuresti tine intentionat moldova in saracie? Ti se pare ca in alte parti din tara e mai altfel? Bucurestiu nu tine nimic,ce mari investitii se fac in RO?
Daca se fac ceva acolo sa fie,se fac in zonele astea muntenia ardeal dobrogea, pentru ca pe acolo au mai fost facute cate ceva de dupa razboi, cum am zis, conducatorii fiiind de prin ardeal, muntenia, dobrogea, au facut in acele zone.

5 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Vezi cu cine a votata Moldova în ultimii 30 ani, cu cine a votat sudul Munteniei in ultimii 30 ani și vezi cu cine a votat Transilvania în ultimii 30ani și ai să înțelegi de ce Moldova și sudul Munteniei sunt cele mai sărace regiuni.

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Mentalitatea.
Numărul mare de rusofoni.
În Moldova nu faci nimic fără văru', nașu', cumnatu', adică fără pile.
Bugetarii moldoveni își predau scaunele din tată în fiu (mă refer la posturile în instituții, nu la analize), iar valorile lor sunt diplomele și credința an dumnezo.
Sunt cu 30 de ani în urma județelor dezvoltate.
Ei au stricat și Bucureștiul.
Dacă vrei să le atragi atenția, aduci niște oase și ei vor veni să le pupe. Dar dacă le aduci un investitor occidental, ei îl întâmpină cu rețineri și prejudecăți propagandiste. Eventual asociază aiurea un pasaj din Biblie, că legislație sau afaceri habar n-au.

| relian a răspuns:

Zii lu turbina mecanicu lu peste prajit,ca de nu ar fi fost un rege moldovean, nu ar fi stiut sa citeasca astazi, Faptul ca el a mers la scoala se datoreaza moldovenilor nu judetelor dezvoltate de care bate el gardu.
Mai spune-i ca daca oasele alea is scoase la vede prin moldova, cei care le pupa is oameni si de la el, aia din judetele alea dezvoltate de care tot baga el
Turbina se pricepe la politica, economie si cultura la fel cum se pricepe si la mecanica laughing

| DeMicUnCălător a răspuns:

La omul sărac, nici boii nu trag.
Din păcate Moldova are o poziție geografică foarte nefavorabilă.
Este o țară independentă, dar nu este independentă.
Este o țară liberă, dar nu este.
Cat despre investiții,
Doar localnicii să facă ceva,
Investitorii străini nu investesc in high risk sau eșec.

| LordCristobal explică (pentru DeMicUnCălător):

Ma refeream la Moldova din țara noastră.