| Pricope_Marius_1997 a întrebat:

Salutare TPU, intrebare pentru toti cei activi de pe acest site. Regretati ca v-ati nascut in Romania si ca ati trecut prin atatea greutati de-a lungul vietii.

Răspuns Câştigător
| Freya1 a răspuns:

Regret ca m-am nascut indiferent ca aici sau in alta parte

| RAY a răspuns (pentru Freya1):

De ce spui asta naty? viata e o minune

| Freya1 a răspuns (pentru RAY):

Eh daca era decizia mea sa ma nasc sau nu refuzam minunea asta.
Nici ai mei nu erau pregatiti sa ma faca pentru ca mama credea ca nu mai poate s-a trezit insarcinata si aia e, nu a putut sa renunte la mine ca avea deja 30 de ani si niste probleme cu toate ca ei ii ajungea fratele meu.Nu e ca si cum am fost un copil dorit si am avut o viata ok incat sa zic "bai nu ma plang" ba da ma plang ca am de ce fie ca au fost greselile mele fie ca au fost greselile altora ce m-au afectat pe mine.

| grumpygroot a răspuns (pentru Freya1):

La fel

| anonim_4396 a răspuns (pentru Freya1):

#Me too

28 răspunsuri:
| Laura a răspuns:

Nu. E absurd să regreţi sau să fii mândru de ceva ce n-a depins de tine. În schimb greutăţile sunt cauzate de propriile greşeli.

| PersonajFictiv a răspuns (pentru Laura):

Da ma Lauro, asa e, dar unii se nasc pe strazi asa ca nu e absurd ca aia sa regrete ca s-au nascut, intelegi tu domnisoara?
Si nu, nu m-am nascut pe strada dar inteleg si eu cum sta treaba.

| Laura a răspuns (pentru PersonajFictiv):

Asta-i altceva, vorbeam de contextul cu România. Dar chiar şi-aşa, cum stă treaba? Ba este absurd să regreţi că te-ai născut pe străzi, nu e absurd să regreţi că te-ai născut pe străzi, ai conştientizat situaţia şi n-ai făcut nimic s-o schimbi.

| PersonajFictiv a răspuns (pentru Laura):

" Ba este absurd să regreţi că te-ai născut pe străzi, nu e absurd să regreţi că te-ai născut pe străzi, "
Stai, o voce e de la Laura si una de la? thinking

| Laura a răspuns (pentru PersonajFictiv):

Reia fraza, dacă ţi-e greu să o urmăreşti din punct de vedere logic, împarte-o pe bucăţi. Te ajut?

| PersonajFictiv a răspuns (pentru Laura):

Laura? Tu esti?

| Laura a răspuns (pentru PersonajFictiv):

Fac o schemă?

| PersonajFictiv a răspuns (pentru Laura):

Tsukahara? Siretu'?

| Laura a răspuns (pentru PersonajFictiv):

Ne e greu să avem mai mult de 2 replici asupra unui subiect?

| PersonajFictiv a răspuns (pentru Laura):

Ideea e simpla : daca te nasti pe strazi fara bani, fara familie, fara nimic nu ai prea multe sanse la un viitor, asa ca nu e absurd sa regreti ca te-ai nascut. Poate unii, extrem de putini pot sa faca ceva ( si au si mult noroc majoritatea) dar restul nu pot sa faca nimic.

| Laura a răspuns (pentru PersonajFictiv):

Eu înţeleg ce vrei tu să spui, dar nu e chiar aşa! Regretul este justificabil doar în momentul în care respectivul îşi dă seama că ar fi putut să iasă din rahat şi nu a făcut-o. Regretul pentru existenţă presupune o conştientizare a situaţiei mizere. Cât timp nu eşti constrâns fizic, poţi face orice. Prin urmare, regretul de care vorbeşti tu se numeşte mai degrabă ipocrizie, dar repet, fără cazuri extreme. Da, e nasol să te naşti pe străzi, dar mai nasol e să te naşti prin vreo ţară musulmană şi mai bine e undeva prin Coasta de Azur şi tot aşa, deci regretul aici e de prisos. Nu depinde decât de alegerile personale.

| anonim_4396 a răspuns (pentru PersonajFictiv):

Dramatizezi. În afara Europei, cu precădere în Africa, Asia, America de Sud, majoritatea copiilor se nasc în sărăcie și traiesc la limita subzistenței, ar trebui ca mai bine de 70% din populația planetei să regrete că s-a născut?

| PersonajFictiv a răspuns (pentru anonim_4396):

"daca te nasti pe strazi fara bani, fara familie, fara nimic nu ai prea multe sanse la un viitor, asa ca nu e absurd sa regreti ca te-ai nascut " Asta am zis.
Am zis ca oamenii care s-au nascut in conditiile astea pot sa regrete ca s-au nascut si daca fac asta nu e ceva absurd.
Era vorba de absurditate, nu ca trebuie sa regrete cineva ceva.

| PersonajFictiv a răspuns (pentru Laura):

Meh, am folosit cuvinte simple si vad ca nu s-a inteles.
Era vorba despre cat de absurd e sa regreti ca traiesti in anumite conditii.
I-am explicat si lui nugaseamnumeliber, citeste acolo.
Nu cred ca poti sa-i zici unuia care s-a nascut in conditiile astea ca " esti absurd ba, cum sa regreti tu ca te-ai nascut? ".

| Laura927 a răspuns (pentru anonim_4396):

Mda dar ei nu stiu ca exista ceva mai bine afara din tara lor ..acolo asa e saracii cu saracii si bogatii cu bogatii.
In Romania nu e rau sau urat trebuie doar sa ai bani ca sa fii om.

| RAY a răspuns:

Nu regret nimic, totul a fost o experienta nu am ce regreta, viata e o suferinta dar si o minune

| PersonajFictiv a răspuns:

Nu,nu regret dar nici nu ma bucur.
Daca puteam sa imi dau eu update la tot ce tine de mine si de viata mea si era alegerea mea sa fac asta iti dai seama ca nu alegeam sa ma nasc in tara asta, din moment ce imi organizam EU viata ca si cum ti-ai face intr-un joc propriul scenariu.
Intotdeauna e loc de mai bine, nu e asa?

Totusi, nu ai siguranta ca daca te nasteai in alta tara nimereai mai bine.
Nu sunt mandru ca m-am nascut in Romania, prefer sa fiu mandru pentru ceea ce castig eu prin efort, nu sa fiu mandru si sa ma laud cu ceva ce nu am castigat eu ci am primit.
Pana acum nu regret, desi nu e totul roz, imi pare bine cand vad o persoana buna si cu bun simt sau cand aud de ea, ma bucura mult lucrurile astea, desi se intampla din ce in ce mai rar.
Pana atunci, ma bucur de peisaj :
http://www.youtube.com/watch?v=cnQMOPyAPMQ&t=0m32s

| Lostlyric a răspuns:

Cum sa regreti ca te-ai nascut? Este ca si cum ai regreta ca nici nu ai existat pana atunci.
Cum sa regreti ca ai trecut prin greutati? Sunt unicele maniere prin care poti evolua si invata ceva din viata asta tumultoasa. Nu vei invata nimic, niciodata dintr-o experienta placuta, e garantat. O vei trai la maxim, intr-adevar, dar natura umana este de a se perfectiona, specia noastra este, deocamdata, singura in stare sa se perfectioneze. Asa ca apare factorul plictiselii. Nu degeaba cei care traiesc pe picior mare ajung sa faca lucruri impotriva fiintei lor. "A detine" si "A avea" sunt doua notiunui diferite. Noi vrem ceea ce nu detinem.
Daca te-ai nascut in Romania, copil al strazii, persoana oropsita, handicapat, normal ca iti DORESTI opusul. Dar sa regreti? Regretul e justificabil atunci cand intelegi si traiesti toate situatiile de viata, avand regretul ca nu le traiesti intens pe cele alese. Pana acum, sunt foarte putini oameni care au gustat ambele ipostaze: cea buna si cea rea, pentru a regreta cu adevarat una dintre ele. Nu poti regreta ceva ce nici macar nu exista in viata ta, in valorile tale. Nu poti regreta faptul ca te-ai nascut cand nici nu ai fost constient ce s-a intamplat inainte de a te fi nascut.
Nu regret ca m-am nascut in Romania. Nu am trait in alta tara cu adevarat, pentru a sti daca regret lucrul acesta. Nu regret greutatile ce le-am avut, ce le am si cele care vor urma. Sunt cele care ma fac sa evoluez constant. Sa accept ca exista si cealalta parte a monedei. Nu inteleg oamenii...cum poti sa te bucuri de ceva cu adevarat frumos daca nu traiesti pe deplin ceva ce nu te bucura deloc? De ce incercam mereu sa anihilam raul din radacina? La ce ne ajuta? Cu exceptia faptului ca ni se vor atrofia simturile? Cu ce ne-ar ajuta sa ne fi nascut intr-o alta tara sau sa nu fi avut greutati deloc? Cu ce-l ajuta pe Keanu Reeves avutiile cand a pierdut atatea persoane dragi lui? Cu ce-l ajuta pe Jim Carrey faima si faptul ca s-a nascut intr-o tara cu multe posibilitati? Chiar el spunea: "Ma trezesc diminetile si stau pe terasa, band cafeaua, ochii mi se plimba asupra gradinii mele frumoase si imi spun: Aminteste-ti cat de bine este. Pentru ca poti pierde totul." Cu tot renumele si averea detinuta, acum este doar un pictor, intr-o galerie proprie, in cautarea sensului existentei lui.
Daca nu traiesti momentul prezent, oricum ar fi, ai doar doua optiuni care te vor dezbraca de toata fiinta: traiesti in viitor cu teama de necunoscut sau privesti in trecut, cu suferinta si regret.
Si a trai in prezent tocmai asta inseamna, ce spunea si Laura, manuiesti greutatile sau greselile asa cum stii tu cel mai bine.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu, chiar daca nu am crescut aici, si cand m-am mutat iarasi in tara asta am fost cea mai fericita iar acum in prezent as pleca inapoi m-am saturat de Romania chiar daca o iubesc.

| Laura927 a răspuns:

Nu poti regreta de un lucru ce nu l-ai facut tu.
Daca mi-as fi dorit sa ma nasc in alta tara DA mi-as fi dorit
Am urat atat de mult sa locuiesc in Romania ca la 18 ani si o zi mi-am luat bagajelul si am plecat de una singura si am vizitat atat de multe tari mi-am facut atat de multi prieteni si am cunosut atatea lucruri si mi-am dat seama ca toate tarile pe care le-am vizitat eu sunt mult mai bune decat Romania.
Nu voi locui niciodata in Romania, nu mai am nimic acolo..am intentia sa imi schimb si cetatenia ..consider ca nu am pierdut nimic lasand in urma Romania.
Vorbesc 4 limbi fluent si 2 mediu nu are de ce sa imi para rau.

| VALCUANDREI1994 a răspuns:

Imi pare rau ca m-am nascut in Romania dar hei nu prea mai am ce face acum laughing

| gabriielaaa a răspuns:

Nu regret finca se putea mai rau e o tara frumoasa trebuie doar sa stii cum sa o privesti, sarac sau bogat e tatra ta fa tu ceva petru ia cum au facut si cei dinaitea ta.

| tottoshi a răspuns:

Nu.