| blackout5 a întrebat:

Salutare TPU! Sunt curios daca oglinda de gheata pe un lac mare se poate sparge doar sub un picior iar pe celalat sa ramai stabil. Eventual dupa ce ai scos dreptul din gaura sa mai ajungi cu bine pe uscat.

4 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Depinde cât de adânc intră sub gheață piciorul, dacă nu este prin în gheață. Dacă s-a spart sub un picior, ai greutatea pe el. Dacă apa e adăncă, ești dezechilibrat spre apa cu gheață. Dacă nu ai pe ce să sprijini piciorul din apă, nu mai poți să revii la mal.

| Iote a răspuns:

Nu. Daca a inceput sa crape, se va sparge toata. Mai ales ca pasul tau nu este asa de mare ca sa ajunga... pe mal. In apropierea sparturii sunt crapaturi care se vor largi la presiunea celuilalt picior.

| darrio2007 a răspuns:

Foarte rare cazurile. Cand un picior intra deja in apa, gheata din jur crapă. Deci vei intra si cu al doilea. Oricum, este pericol de inec. Curentul apei te poate baga pe sub gheata si nu poti iesi la suprafata.

| AndreeaWTS a răspuns:

Nu e posibil.
Pe lac (adică apă adâncă) nu ai decât două variante.
Ghiață suficient de groasă încât să te țină, sau gheață subțire care se sparge și scapi cu totul.
Când e vorba de apă adâncă, nu există varianta să se spargă doar sub un picior.