| Mozart a întrebat:

Salutare tuturor!
Puteti sa imi dati si mie cate un exemplu de apozotie simpla in toate cazurile si un exemplu de apozitie dezvoltata (in toate cazurile)? plss...imi trebuie neaparat pana diseara.

Răspuns Câştigător
| Hadellutza a răspuns:

Caz N.simpla:Mos Andrei ni'mi da cirese.
dezvoltata:Sora mamei, cea mai mica este Maria.
Caz Ac.simplatonguee mos Ion l-am gasit suparat.
dezvoltatatonguee Maria, pe cea mai mare a trimis-o la magazin.
Caz G.simpla:Impotriva Mihaei,fata Ioanii,s-a pus Mirela.
dezvoltatabig grineasupra lui Mihai, al matusii cele mai iubite, era un papagal.
Caz D.simpla:Aidoma Mirelei,surorii mele,este verisoara mea.
dezvoltata:Gratie Marianei, colegei mele cele mai bune, am luat zece la teza.
Caz V.simpla:Hei tu,Maria,la cat vine autobuzul?
dezvoltata:Hei tu, cea mai mica, unde este sora ta: