| andrey69 a întrebat:

Salutare!
Vad destul de des aici intrebari legate de sanatate,mecanica, afaceri, etc la modul:
-Mi-a dat tratament doctorul...si intrebi aici ce sa faci...
-mi-a zis mecanicul,, oare ce sa fac...
-vreau sa fac o aface, oare ce si cum fac...

Dc ne intoarcem aici pe TPU si cerem sfaturi daca nu tinem cont de cel al specialistilor?

Oare nu trebuie sa cautam informațiile corecte in domeniu de specialitate sau prin carti?

5 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Romanul e invatat sa nu creadă în specialist
De aia luam antibiotice cu tona, credem că vaccinul produce solzi și ne reparam mașină la nea pandele.

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Sunt mai multe intrebari care incearca sa rezolve problemele fara specialisti, decat cele in care se cer pareri despre situatie, desi s-a mers deja la specialist.
Daca un om intreaba dupa ce a mers la medic, mecanic, avocat sau institutii, cauta mai mult conversatie, suport emotional, poate experientele altora. Nu cred ca e nimen nebun sa mearga cu scandal la mecanic/doctor/institutii urland ca a aflat de pe TPU ca de fapt este alta procedura laughing
Desi ca mecanic si chiar ca lucrator in turism, am intalnit foarte multi oameni care "stiu ei" procedurile mai bine decat cei care se ocupa cu asta.

| Simpatic a răspuns:

Cine stie, fiecare are alte motive pentru care intreaba, dar sa stii un lucru ca nu toti specialistii sunt cu adevarat specialisti, asta se aplica multor medici cat si multor mecanici in egala masura, adica sunt destui incompetenti si in realitate...

| andrey69 explică (pentru Simpatic):

Stiu,si eu sunt patit cu mecanicii dar si aici suntem la fel de buni mecanilaughing

| Simpatic a răspuns (pentru andrey69):

Stiu cum este, desi nu toti sunt la fel
La o fosta masina pe care am dus-o in service sa o "repare" pe casco, sa imi schimbe bara din fata, mi-au comandat si vopsit bara noua frumos, montata toate cum trebuiau.
Peste o perioada a trebuit sub capota sa inlocuiesc niste cleme, cu ocazia asta am observat ca mascat mi-au schimbat clemele dintr-o anumita zona, dintr-un loc greu accesibil, trebuiau sa umble acolo ca sa dea jos bara cumva, (asa e la acel model), partea nasoala este ca mi-au distrus un plastic de 650 de lei...si nu a spus nimeni nimic, doar nu erau prosti happy
astia sunt "mecanicii", astia sunt vopsitorii si cei care repara caroserii, multi niste incompetenti

Eu sunt genul care merg doar la serviceuri bune si reprezentanta, dar uneori si acestia se comporta ca niste reparatori de la garaj!