| AmFostOdataEuOBaba a întrebat:

Salutare.
Voi ce variantă utilizați mai des? „Sunt", „sînt" sau „sânt"?
V-ați întrebat care ar fi varianta corecta?
https://vorbeste-romaneste.ro/greseala/sant-sau-sunt/

24 răspunsuri:
| MihaelaDart a răspuns:

Pe vremea mea se scria cu "sînt" și cu noile schimbări în literatura cu "sunt" scriu.

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Nu m-am intrebat niciodata care e varianta corecta, eu am facut clasele primare 'la zi', nu la 'fără frecvență'.
"Sunt" este forma corecta, "sânt" este o forma mai veche (corecta si ea prin 1900), iar "sînt" a fost si el corect, pe vremea cand nu exista litera "â" din a, si se folosea doar "î" din i.

| GabiDumitrescu a răspuns:

Sînt am invatat la scoala, sunt zic/scriu. Pot folosi noua grafie doar daca o fac intr-un document/speech pe care il redactez/prestez contra-cost. Si pentru cine vrea asta, taxez extra. Am fost prima generatie care a dat bacul dupa rahatul asta de noua gramatica si am luat 9 la scris la romana cel mai probabil din cauza citorva de sunt in loc de sunt... sa le stea in git prostia asta cui a venit cu ea.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru GabiDumitrescu):

"Sînt am invatat la scoala, sînt zic/scriu." voiam sa zic. Mama lui de autocorrect...

| Catrice a răspuns:

Dacă trăiam pe vremea lui Moromete, sînt.
Dar cum trăiesc în sec XXI, sunt.

| Celcestietot a răspuns:

Se scrie „sunt", cu „u" de la „u" :-)))).

| Sofer a răspuns:

Corect zic ca e "sunt" eu asa vorbesc. Mai vad persoane care folosesc in cuvinte "sant". Incerc sa scriu cat mai corect chiar daca mai omit o virgula ceva.

| aXy99 a răspuns:

's

| SG1995 a răspuns:

În scris folosesc tot timp "sunt", verbal mai folosesc și "sânt".

| mentholinks a răspuns:

Eu folosesc mai mult "îs".

| StrongHeart a răspuns:

Sunt

| TamplaruAnisoara a răspuns:

"Sunt" este varianta corecta. Modificarea s-a făcut din cauza ca Ceaușescu nu putea sa pronunțe cuvintul "sunt" si pronunța "sant". Așa ca slugarnicii au adaptat cuvantul după pronunția lui ca sa nu se faca bancuri pe seama lui.Dar de scris trebuia scris " sant"altfel era considerat greșeală de ortografie.Dar de pronunțat oamenii cu studii superioare pronunțau "sunt", chiar si in acea perioada.

| mudokins78 a răspuns:

In al doi-lea razboi mondial, varianta era-sunt.
practic sa revenit la vechea formula!

Răspuns utilizator avertizat
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu folosesc de când am învăţat să scriu şi să citesc "sunt".

| MademoiselleCosmina a răspuns:

N-o folosesc pe niciuna, doar "sunt", sau "is", uneori. laughing

| gogu220 a răspuns:

Te-ai întrecut pe tine cu această întrebare. Nu mă aşteptam.
Mai ai?

| acerr a răspuns:

Eu,,,sunt,dar nu ma deranjeza daca altii scriu diferit, de fapt eu admit orice fel de scriere, nu ma interseaza garamtica.Netul admite orice! am sesiazat ca multi bat din gura, critica si observatiile nu asi au rostul, pentru ca de multe ori scriem repse si tasatm gresit, pentru asta nu e necesar sa judecam si sa jignim

| xreuvy a răspuns:

Sunt

| dan201029 a răspuns:

Sînt e variants cars nu falsificării limba.