| anonim_4396 a întrebat:

Salutari TPU! Din ce hîrtie sau material se fac banii? mersi.

11 răspunsuri:
mariana
| mariana a răspuns:

La noi in tara, bancnotele sunt facute dintr-un material plastic, iar monedele din diferite metale, depinde de valoarea lor. Monedele de 1, 5 si 50 de bani, sunt facute din cupru, iar cele de 10 bani din nichel.
In alte tari, pentru imprimarea bancnotelor, se foloseste o hartie speciala, cu elemente de siguranta introduse pentru a preveni falsificarea.
Monedele sunt si ele facute din diferite metale.
Compozitia folosita pentru hartia speciala ori pentru plastic, constituie secret de stat.
Un gand bun si multa sanatate.

| Kaℓi a răspuns:

Din plastic.

| Ion976 a răspuns (pentru Kaℓi):

Polimeric ( și mai specific polipropilena ). Care da e plastic

| VerginicăVacăGrasă a răspuns:

Silicon

DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

Pai difera de la tara la tara.

| Fatamuntilor a răspuns:

Cristi,nu-ti mai bate capul, ca doar nu te apuci de fabricat banirolling on the floor
Banii romanesti (bancotele) sunt facuti dintr-un fel de plastic.
Pentru restul hartie si cerneluri speciale.
Azi am mers cu hartie de 50 de lei la Kaufland.A trecut banconata print-un aparat, credea ca falsa, de parca as avea mutra de interlopa rolling on the floor

| Doub a răspuns:

Din hârtie igienică

| JetBlueJet a răspuns:

Nu te mai strofoca sa afli, cica doar bancile o stiu :)) Uite-te aici http://forum.softpedia.com/topic/754794-materialul-banilor/

| FlorinGamingRo a răspuns:

Din polimeri.

Materialul şi compoziţia sînt secretul Băncii Naţionale aşa că nu te mai chinui să afli.

| mariatzlovemusic a răspuns:

Material