| AdelinaPaula a întrebat:

Saluuuut TPU!love struck
Dati-mi si mie un referat despre "forta deformatoare"
Dau fundita rolling eyes!

2 răspunsuri:
| Corina a răspuns:

Forta deformatoare este forţa cu care răspunde resortul la greutatea corpului prins de el.
Rezultatul contactului dintre corpuri poate fi deformarea acestora (efect static). Aceasta deformare poate fi plastica sau elastica. Plastica este atunci cand corpul, dupa ce forta nu mai actioneaza asupra lui, nu mai revine la forma initiala si este elastica, atunci cand corpul revine la forma initiala dupa ce forta nu mai actioneaza asupra lui.
Se numeste forta elastica forta „Fe" proportionala cu valoarea deformatiei ∆l si orientata opus cresterii deformatiei.
Fe= -ca ∙∆l unde ca= constanta de elasticitate a resortului.
O forță elastică acționează în direcția aducerii unui resort la lungimea sa inițială. Forta elastica are acelasi punct de aplicatie, aceeasi directie cu forta deformatoare dar sens diferit.Forta elastica depinde de proprietatile elastice ale resortului, de proprietatile materialului din care este construit resortul, dar si de geometria acestuia.Forta elastica este o forta care se opune deformarii corpurilor.
Exista doua tipuri de deformare:
Alungirea are loc in momentul in care resortul se deformeaza marindu-si lungimea iar forta elastica tinde sa-i reduca dimensiunea la cea initiala.Resortul continua sa se alungeasca din momentul in care incepe actiunea fortei deformatoare pana in momentul in care forta elastica si forta deformatoare devin egale, adica rezultanta lor este 0. Acest tip de de deformareare multe aplicatii in diferite domenii.
Comprimarea are loc in momentul in care resortul se deformeaza micsorandu-si lungimea iar forta elastica tinde sa-i mareasca dimensiunea la cea initiala.Resortul continua sa se comprime din momentul in care incepe actiunea fortei deformatoare pana in momentul in care forta elastica si forta deformatoare devin egale, adica rezultanta lor este 0. Ca si in cazul alungirii, comprimarea are numeroase intrebuintari in viata de zi cu zi.
http://www.referateok.ro/referate/1939_1264671161.pdf

| aurora2rora a răspuns:

Cauta pe facebook e-referate.ro...daca vrei sa download-ezi mai repede