| RUMBURAK a întrebat:

Santeti de acord?"Socoteste milostenia nu ca o cheltuiala, ci ca un venit; nu ca o pierdere, ci ca un castig, caci tu, prin ea, dobandesti mai mult decat ai dat."
Sfantul Ioan Gura de Aur

Răspuns Câştigător
| 7MyLuckyNumber a răspuns:

Foarte, deoarece daca vei fii milostiv in aceasta viata daca esti milostiv cu aproapele tau(oamenii din jur) in viata de apoi aceasta milostenie iti v fi insutita deci sunt de acord! te rog pentru prima mea fundita...

3 răspunsuri:
| Razvan a răspuns:

Sunt de acord ca actele de caritate sa se faca cu discretie. Un multumesc face mai mult decat se crede.Multumesc are aproape aceeasi putere ca te iubesc.Si la fel ca el isi pierde din stralucire cand e privit de prea multi ochitongue

| Zenithf a răspuns:

(Mathew 6) "19Do not store up for yourselves treasures on earth, where moth and rust destroy, and where thieves break in and steal. 20But store up for yourselves treasures in heaven, where moth and rust do not destroy, and where thieves do not break in and steal. 21For where your treasure is, there your heart will be also."

| Zenithf a răspuns:

Cred ca este gresit sa dai milostenie doar pentru speranta de a fii rasplatit, de a nu face rau doar din frica de a nu fi pedepsit.
Cred ca este gresit sa faci ceea ce zice popa de frica de a nu ajunge in iad.
Totul trebuie sa porneasca din dragoste: din dragoste pentru fratele meu l-am ajutat (i-am dat milostenie), din dragoste pentru Dumnezeu, si din recunostinta pentru cate a facut pentru mine, sunt ascultator si implinitor al poruncilor Lui.
Tot asa, din dragoste pentru fratele meu, l-am certat ca nu s-a lepadat de pornirile lui pacatoase.
(1 cor 12:1) "Chiar daca as vorbi in limbi omenesti si ingeresti, si n-as avea dragoste, sunt o arama sunatoare sau un chimval zanganitor".