| FreddieM a întrebat:

Scuze ca par ignorant, nu stau în Ro, recent am aflat de treaba asta. Nu știu cum funcționează sistemul de reciclare a sticlelor/peturilor, adică returnarea lor la magazin. Mulțumesc de explicații.
Cheers

12 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Pentru toate sticlele care au simbolul returo platesti 50 bani in plus cand o cumperi.
cand returnezi sticla la magazin primesti cei 50 bani inapoi.

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Pai in ce tara locuiesti? Ca Romania e printre ultimele care a adoptat acest sistem...
Cand cumperi o sticla de 'ceva', la pretul produsului se adauga garantia 50 de bani pentru sticla. Consumi produsul, te duci cu sticla la acel automat de reciclare, bagi sticla in aparat (de obicei te duci cu mai multe sticle, nu doar una), aparatul scaneaza sticla si iti afiseaza suma de bani care reprezinta garantia sticlei/sticlelor pe care le-ai bagat. Cand termini de bagat sticlele, scoti bon din aparat (ai un singur buton, pe ala il apesi), si te duci in magazin cu acel bon, unde cumperi produse de acea suma, sau te duci la casa si iti ceri direct banii de pe bon.

| FreddieM explică (pentru NoTurbinaNoGood):

Mersi de explicații. Stau în Uk
Cheers

| FreddieM explică:

Mulțumesc tuturor de lămuriri, interesant sistemul.
Cheers

| simplaexsistenta a răspuns (pentru FreddieM):

Cu pla
Sa-ti foloseasca

| FreddieM explică (pentru simplaexsistenta):

Mie nu, aici nu există asa ceva. As mai fi curios, care e motivul de au pus asemenea aparate. Doar ți-a dat statul bidoane unde poți depozita resturile reciclabile.
Cheers

| simplaexsistenta a răspuns (pentru FreddieM):

Ca sa motiveze oamenii sa recicleze. Mai usor te duci cand stii ca trebuie sa-ti iei banii inapoi, nu?winking

| FreddieM explică (pentru simplaexsistenta):

Aici e mult mai simplu. Mi-a dat statul patru bidoane, unul pui verde/organice, unul, cartoane, unul sticle, peturi și aluminiu și altul nereciclabile. Dacă nu respecți, nu ți-l ia mașina de gunoi. N-am auzit sa greșească cineva, aici e culturala treaba. Serviciile impecabile dar și pretul pe masura.
Cheers

| simplaexsistenta a răspuns (pentru FreddieM):

Interesant. Spor la reciclat then! happy

| 1onur a răspuns:

Sistemul ăsta este din câte am înțeles eu este așa ai sticle faci banii. Din câte am văzut la știri este afacere mare la ora actuală bidoanele Peturile metalice și cele plastice le duci la un aparat de reciclare din zona locatată și monitorizată apoi începi sa introduci sticle bidoane plastice metalice în aparatul de reciclat și în schimbul lor îți oferă o anumită sumă de banii pentru fiecare reciclare în parte.

| simplaexsistenta a răspuns:

Cand cumperi sticla, platesti 50 de bani in plus fata de pretul de la raft. Dupa care, (daca vrei, normal) dupa ce consumi continutul sticlei, te duci la magazin unde e un aparat (Mega Image, Kaufland) care colectează sticlele pentru reciclare si primesti un bon pe care sunt pusi bani (50 bani/sticla)

| Cimparu a răspuns:

Te duci cu peturile intr-un supermarket unde gasesti un aparat mare verde. Bagi peturile pe rand frumos in aparat, sa se vada codul de bare si simbolul SGR. Dupa ce le ai bagat pe toae, apesi butonul verde "plata" de pe ecran si iese un bon valoric (poti sa e duci sa ceri bani pe bon)