| Alexandra_2056 a întrebat:

Se considera un tablou bidimensional format din 4 linii si 5 coloane de numere intregi.Scrieti un program care determina media aritmetica a elementelor acestul tablou.Va rog ajutati-ma!

Răspuns Câştigător
Raul9004
| Raul9004 a răspuns:

Ai nevoie de o variabilă care să adune toate valorile din celulele matricei în timp ce le citeşti de la tastatură. Adică, după comanda de citire să ai o comandă care să adune fiecare element la acea variabilă. Apoi doar împarte acea variabilă la 20 (căci dacă e un tablou fix, cu număr de coloane şi rânduri prestabilit există tot timpul acelaşi număr de elemente). Şi astfel ai media aritmetică a elementelor.