| anonim_4396 a întrebat:

Se dorește internarea mea forțată într-un spital de psihiatrie, eu nu-mi doresc absolut deloc acest lucru, chiar nu am niciun drept de a mă opune?

9 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Poți să te opui într-un mod special.
Poți să simulezi că ești nebun. Atunci te internează.
Poți să simulezi că ești om sănătos.

| Drimmero a răspuns:

Oricum esti o tentativa de troll, ar trebui sa se faca cumva sa ajungi acolo.

| anonim_4396 explică (pentru Drimmero):

Doamnefereste

| SilentRain a răspuns:

Eu zic sa nu te mai opui dacă ai o boala mentală

| Plato a răspuns:

2) Procedura de internare nevoluntară se aplică numai după ce toate încercările de internare voluntară au fost epuizate şi în condiţiile în care un medic psihiatru abilitat, constatând că persoana suferă de o tulburare psihică, apreciază că: a) din cauza acestei tulburări psihice există pericolul iminent de vătămare pentru sine sau pentru alte persoane;
b) în cazul unei persoane suferind de o tulburare psihică gravă şi a cărei judecată este afectată, neinternarea ar putea antrena o gravă deteriorare a stării sale sau ar împiedica să i se acorde tratamentul adecvat.

Detalii: https://legeaz.net/......ecialitate

| Plato a răspuns (pentru Plato):

Pacientul, familia sau reprezentantul său legal ori personal are dreptul să solicite efectuarea unei noi expertize medico-legale psihiatrice, în condiţiile legii.
În situaţia în care parchetul de pe lângă instanţa judecătorească competentă consideră că internarea nevoluntară este nejustificată, se va dispune efectuarea unei noi examinări psihiatrice de către o altă comisie medico-legală, în condiţiile prevăzute de legislaţia în vigoare.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

E un sistem infect, nu te poti opune. Gata esti la "nebuni"

| OctavianSps a răspuns:

Care e diagnosticul pe care ei il sustin pentru a te duce acolo?

| Nyarlathotep a răspuns:

Avand in vedere ce am vazut ca intrebi e de la sine inteles ca cine vrea asta vrea sa-ti faca un bine. Deja ti-ai facut rau o data. A 2-a oara poate fi fatal. Mai bine te internezi.