| Herrdiaci a întrebat:

Se întâmplă ca atunci când o persoană, (nu neapărat), apropiată să aibă o suferință, putem vorbi despre un rău fizic, este bolnav sau nu se simte bine psihic, să aveți impresia că minte sau își exagerează starea? Știu că majoritatea am întâlnit oameni care chiar au făcut asta și e normal să simți asta cu privire la cineva uneori, dar mie mi se întâmplă tot timpul.
Pot să rămân obiectiv, să sprijin persoana respectivă și să încerc să o ajut dacă vreau, dar întotdeauna simt că exagerează, că de fapt nu se simte atât de rău pe cât exprimă și că de fapt o exprimă așa pentru că își dorește consolare. Cred că tocmai de asta sunt stângaci când vreau să ajut pe cineva care suferă, pentru că nu cred că suferă atât de mult pe cât arată.

5 răspunsuri:
| Freya1 a răspuns:

Daca isi rupe o mana doamen fereste sau un picioar, sau a dat masina peste el/ea sau chiar nu se poate misca, plange, zbiara e normal sa crezi ca il doare sau se chinuie.Eu mi-am luxat ambi genunchi si crede-ma e o durere crunta de a trebuit sa imi faca injectii sa rezist si atunci da cred cand te doare.
Da daca ai o ameteala, o intepatura in burta, tie rau continu da stai la tv, razi la video amuzante, stai si te uiti pe tavan sau pe internet si o taraganezi asa.Sau mergi la medic si iti spune clar ca nu ai numa o lipsa de calciu spre exemplu si tu vaaai mori e normal sa cred ca exagerezi.Chiar urasc oameni ce se plang din orice.

| Jannah a răspuns:

Se victimizeaza prea mult

| gabriielaaa a răspuns:

Te înțeleg bine eu nu prea stiu cei aia durere de măsea si nu prea înteleg de ce se plâng atât. Gândeste ca tu toți suntem la fel si poate nu ti se pare ție grav dar acelei persoane poate o se pare un capăt de lume.

| Lioana a răspuns:

Cred ca e o problema a ta personala. Nu zic ca oamenii nu mai exagereaza uneori dar nici chiar asa des pe cat ti se pare tie.
Dimpotriva multe dureri ale oamenilor raman neobservate pentru ca nu vor sa arate asta sau nu avem noi urechi sa-i ascultam.

| PersonajFictiv a răspuns:

Sunt si oameni care exagereaza cand au o problema,tipul drama queen.
Au o placere in a se complace,mi-e scarba de ei.
Doar pun pe umerii altora problemele lor cu o masiva nesimtire.

Ajuta cum poti, dar intai ajuta-te pe tine.
Bagatul poate sa ofere mai mult celui sarac.

Sunt persoane care se folosesc de situatia lor ca sa atraga atentia, dar sunt si care sufera cu adevatat.
Tu simti la toti asta, e posibil ca dupa ce ti-a intrat asta in cap, sa percepi la fel suferinta oricui exact ca aia ce spun de femei ca TOATE sunt t2rfe (majoritatea oamenilor cam sunt asa, dar nu toti).

Trebuie sa iti dai seama daca acea persoana e pe bune sau o arde aiurea, observand daca in alte situatii incearca sa atraga atentia sau e o persoana care ...nu face asta.

Ca ultima chestie, ce pentru tine e un nimic pentru o alta persoana poate insemna foarte mult.

O seara placuta.