| Parakeets a întrebat:

Se poate pleca cu mașină de România în Uniunea Europeană, dar mai ales în Anglia și Spania?
Adică o dată mă interesează dacă eu pot conduce mașină de România în afară. Apoi mă mai interesează să știu dacă se poate ajunge cu mașina în țări ca alea? Este posibil spre exemplu dacă ai de traversat o mare sau un râu, fluviu?

Și eu aș putea să plec în Anglia să zicem cu mașina mea și să dorm în ea, o lună, două acolo până aș câștiga primele salarii și mi-aș putea închiria ceva? Adică ce mă interesează de fapt e, dacă să zicem că o lună, două dorm în Dacia a mea, eu pot găsi măcar băi publice sau ceva în genul, unde pot să fac o baie măcar și să nu ajung chiar omul străzii?
Sau știți dacă nu, poate în Anglia sunt și joburi unde după încheierea programului se pot face și băi?

Și legat de parcări, în Anglia e la fel ca în România, se pot parca mașini și așa random pe străzi sau acolo toate parcările sunt cu plată? Iar dacă nu pot parca pe drumurile publice oare se permite să se stea măcar noaptea în parcările hipermarketurilor?

Și în Anglia sau Spania este liniștit noaptea sau e haos și e multă lume dubioasă pe acolo? Unde mi-ați recomanda mai mult să stau sub această formă, pentru o siguranță mai bună, în capitalele acestor țări și orașe sau în suburbii?
Ce zone liniștite din zona Spaniei și Angliei îmi recomandați dar și unde să pot găsi orice job?

Răspuns Câştigător
| NLS a răspuns:

Sa ajungi in Spania nu trebuie sa treci nici o mare, dar asta o stie orice copil ce a terminat cu brio clasa a 4-a.

In UK poti ajunge cu trenul sau prin Canalul Folkestone-Coquelles (Pas-de-Calais) (sunt cele mai scurte, dar si cele mai aglomerate trasee).

Sau poti merge cu feribotul, tot pe la Calais, dar dureaza mai mult.

Masina trebuie sa fie inmatriculata pe tine, sau trebuie sa ai documente doveditoare prin care apartinatorul ti-a inmanat-o spre folosinta.

Numerele de inmatriculare, precum si tara trebuie sa fie afisate si perfect vizibile in ambele parti.

Autovehiculul trebuie sa fie omologat conform normelor de siguranta europene.

15 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Anglia nu mai este demult in UE.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Poti merge cam oriunde in lume cu masina ta.
In Uniunea Europeana e extrem de simplu.
In Europa la fel.

Stii ca Spania e parte din continent nu? Nu trebuie sa treci mari si tari.

Stii ca Anglia nu mai e in UE si ai nevoie de viza sa muncesti acolo nu?

Da. In tarile civilizate in afara oraselor la benzinarii pe autostrada ai baii si dusuri unde te poti spala.

Da, in orice tara si ai ales in orasele mari exista haos si pericole de tot felul.

Da, in orice tara exista zone linistite si sigure.

| Niciunnumedeutilizator a răspuns (pentru suntserios):

"Stii ca Spania e parte din continent nu? Nu trebuie sa treci mari si tari."
Mări, într-adevăr, nu trebuie să treci, însă țări da. Va trebui să facă un control la granița cu Ungaria, după aia intră în spațiul Schengen și poate circula liniștită (Ungaria, dacă nu mă înșel, este în Schengen).

"Stii ca Anglia nu mai e in UK si ai nevoie de viza sa muncesti acolo nu?"
Anglia tot în Regatul Unit este, din 1707 încoace. Poate vrei să spui că nu mai e în U.E.

| suntserios a răspuns (pentru Niciunnumedeutilizator):

Am modificat, mersi.

| Niciunnumedeutilizator a răspuns (pentru suntserios):

Cu mare drag!

| Parakeets explică (pentru Niciunnumedeutilizator):

Cum adică Spania e parte din continent?
Nu înțeleg. happy Da, din câte știu eu Spania e pe continentul European, nu? Și era și în UE. De Anglia auzisem că da, parcă nu s-au înțeles cu nu știu ce taxe sau chestii, din ce auzisem pe la TV și au ieșit oamenii din UE. Dar nu știam nimic de viză sad pe bune? Doar nu e America. crying Cum facem rost de această viză?

| suntserios a răspuns (pentru Parakeets):

Spania e pe continent in sensul ca e legata fizic de continent nu ca UK.
Si da, ai nevoie de viza sa lucrezi in UK.
Gasesti toate detaliile pe pagina MAE dedicata UK

| doctorandus a răspuns:

Marea Britanie nu mai face parte din Uniunea Europeana.

| NLS a răspuns:

Https://youtu.be/x8FwC-xM86I

De aproximativ 3 ani ea trăiește în mașină (pe care și-a amenajat-o cum o vezi singura), mutându-se după plac, în diverse tari, dar cel mai mult sta în Franța și UK, pentru ca acolo are cetățenie.
Ea își face banii exclusiv din Youtube și sponsorizări /donații, dar exista alte persoane care sunt fotografi/ videografi, si un astfel de stil de viata mobil e chiar în avantajul lor, e necesar.

Problema cu UK e viza.
Băile publice unde poți face dus le găsești mai puțin în orașe, si mai mult în afara acestora, pe autostrada.

| Parakeets explică (pentru NLS):

Interesant! happy

Deci există o mică speranță. Mulțumesc! happy

Răspuns utilizator avertizat
| blackann a răspuns:

Ti-e teama sa traversezi un rau? rolling on the floor

| Parakeets explică (pentru blackann):

Păi, nu știu să înot Blackanne straight face Deși nu m-ar deranja oricum și dacă mă înec. Scap mai repede din viața asta ciuuudată rău, pe care nu o înțeleg. laughing)

Însă hai să spunem că nu mi-ar fi frică, tu ai idee cum treci cu mașina o apă? Pentru că eu vreau să-mi iau mașina, din România, în Anglia sau Spania, deci întrebarea avea logică. Mă interesa să știu câte mări voi străbate din România până acolo și dacă bacul sau ce naiba o fi ăla de cară mașinile pe apă, ar merge așa, la mile depărtare. laughing) Astea erau curiozitățile mele, și evident dacă mașinile înmatriculate într-o țară, pot fi conduse în altă țară. happy

| blackann a răspuns (pentru Parakeets):

Evident ca poti trece, patricia.
ce intrebare e asta?!
crezi ca trebuie sa inoti intr-un rau daca mergi cu masina?
lasi masina pe o parte a raului, il treci inotand si masina ramane acolo.

| Parakeets explică (pentru blackann):

Blackanne, tu și glumele tale. laughing) Dacă asta e procedura de trecere dintr-o țară în alta, pfff, renunț, nu știu să înot.

| NLS a răspuns (pentru Parakeets):

Sa ajungi in Spania nu trebuie sa treci nici o mare, dar asta o stie orice copil ce a terminat cu brio clasa a 4-a.

In UK poti ajunge cu trenul sau prin Canalul Folkestone-Coquelles (Pas-de-Calais) (sunt cele mai scurte, dar si cele mai aglomerate trasee).

Sau poti merge cu feribotul, tot pe la Calais, dar dureaza mai mult.

Masina trebuie sa fie inmatriculata pe tine, sau trebuie sa ai documente doveditoare prin care apartinatorul ti-a inmanat-o spre folosinta.

Numerele de inmatriculare, precum si tara trebuie sa fie afisate si perfect vizibile in ambele parti.

Autovehiculul trebuie sa fie omologat conform normelor de siguranta europene.