| MistarGoGu a întrebat:

Se simt dinozaurii din sistemul PUBLIC de învățământ din România AMENINTATI de sistemul HomeSchooling *( învățământ acasă)?
Tot mai mulți părinți retrag copii dintr-un sistem rigid și anapoda!

11 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

Nu mistăr mamă, nu, pentru că e ILEGAL

| MistarGoGu explică (pentru sierra1):

Pai aia e! Când te temi de ceva îl declari ILEGAL! Industria pharma se teme de legalizarea / dezincriminarea consumului de canabis și BAGA sponsorizări GRELE la partide sa mențină canabisul ILEGAL!
SE menține prostituția ILEGALA *( contravenție) ca sunt mai buni banii negrii și nefiscalizati care ajung la $mecherii din partide, Politie sau Justiție! Legal / ILEGAL depinde doar de INTERES!

| MistarGoGu explică (pentru sierra1):

Se vede an de an o scădere de performanta în sistemul public de învățământ! La Evaluări Naționale și BAC!
Un sistem rigid bazat pe tocit comentarii, concepte, teoreme și formule 70 % fără aplicare practica în viata reala! O încărcare INUTILA cu informații!
Un refugiu " călduț " pentru mediocrii sau slab pregătiți pusi politic cu șpăgi sau PILE cu note de 4, 5 sau rar 6 la examene de titularizare!
Oamenii pregătiți lucrează în privat și sunt plătiți după performante verificabile! *( producție, vânzări, bani aduși în firma )!

| sierra1 a răspuns (pentru MistarGoGu):

"MistarGoGu : Se vede an de an o scădere de performanta în sistemul public de învățământ! La Evaluări Naționale și BAC"

Nu mistăr mamă, nu, pentru anul ăsta sunt cele mai bune rezultate la bac din ultimii 10 ani

| sierra1 a răspuns (pentru MistarGoGu):

" MistarGoGu: Pai aia e! Când te temi de ceva îl declari ILEGAL!"

legea n-o discutăm, nu suntem in măsură. O aplicăm doar.

ȘI cu școala aia d-acasă: e o frecție cu marmeladă la piciorul mesei

| StoicAnalysis a răspuns:

Nu. Lumea functioneaza pe diplome. Degeaba esti Einstein invatat acasa, daca in sistemul educational pe acte, nu figureaza nici macar ca ai terminat 4 clase. Nu te angajeaza nimeni fara o calificare sau o diploma oficiala, primita si stampilata de catre ministerul educatiei.

| StoicAnalysis a răspuns (pentru StoicAnalysis):

Ca asa ma pot duce la interviuri sa zic ca stiu sa fac schite de arhitectura, dar in realitate tot ce stiu sa fac este o casa formata dintr-un patrat si un triunghi laughing

| MistarGoGu explică (pentru StoicAnalysis):

HomeSchooling se referea la un sistem ALTERNATIV de învățare pe platforme on-line la scoli din U.E sau USA! Se eliberează diplome!
Dar cu profesori care aplica învățământul ca o joaca nu ca o CORVADA pentru elev!
Ca sa vezi prostie românească! Unei familii ii este recunoscuta diploma din State obținută de copil prin HSchooling de către Ministerul Învățământului alta familie din Bihor parca este data în judecata ca a scos copilul de la școală și l-a băgat la HSchooling! Chestie văzută aseară la știri pe A1! Cum ma-sa vine asta?

| MistarGoGu explică (pentru StoicAnalysis):

Te pune la proba de lucru în AutoCAD sau alt program! Poți avea DIPLOMA de arhitect și sa treci examenele cu $paga sau cu porcu in portbagaj!
Sau le treci cu 5 pe linie eventual și proiectezi palate țigănești la Strehaia sau cotețe de găini!
Diploma este un carton cu o poza iar notele sunt date de oameni " subiectivi " și fără criterii prea clare de notare!

| StoicAnalysis a răspuns (pentru MistarGoGu):

Eu inteleg ce vrei sa spui, dar astfel de sisteme de home schooling nu le poti pune la punct peste noapte. Mai ales intr-o tara in care un roman obisnuit tinde sa munceasca sub indrumarea parului. Asa daca mergi fizic la o scoala, altfel dai interes pentru invatare. Daca stai acasa, esti comod, si tinzi sa lenevesti. Drept urmare si perioada de scoala online care a fost in pandemie, a adus la evaluarile nationale si bacalaureat, rezultatele patetice.
Noi ca natie, nu suntem pregatiti de asa ceva.

| Giulia911 a răspuns:

În ziua se azi nu prea se mai face școală iar unii copii nu primesc educație de acasă si prin urmare devin o influenta foarte proasta pentru alți elevi. La școală trebuie sa te duci doar pentru diploma fără de care nu te angajează mai nimeni, dar și dacă o ai, trebuie sa ai pile pentru multe dintre joburi. Chiar nu vad de ce mai figurează multe licee din tara, ca elevii sunt paraleli cu materile predate, cu mai toate. Sunt mai degrabă de acord cu home school.