| lolium a întrebat:

Se spune ca nu putem ghici gandurile celorlalti dar sunt unele situatii in care privirea unei persoane sau felul de a reactiona intr-o anumita situatie o da de gol in asa fel incat nu mai e nevoie de cuvinte.pur si simplu patrunzi in mintea cuiva si ai certitudinea ca vezi adevarul. acele situatii, detalii, gesturi neobservate de majoritatea sunt mai relevante decat vorbele pentru ca arata intentiile ascunse, secretele, sau chiar ce gandim noi in timp ce spunem cu totul altceva.

ati trecut prin astfel de situatii? obisnuiti sa fiti atenti la lucrurile marunte pentru a-i "citi" pe cei din jurul vostru?

12 răspunsuri:
| Klepto a răspuns:

Zilnic trec prin asa ceva, sa dau vina pe boala mea sau pe faptul ca vad prea multe sau pe faptul ca este prea usor sa citesc pe unii oameni?
Top 3 de azi: Kaufland, eram la casa, vad o domnisoara cu coada ochiului, nici cu slujbe sau acatiste nu s-ar fi uitat ea la mine. Imi trage o privire si apoi se uita in alta parte, revine cu privirea la mine si zambeste zeflemitor, si vine a treia privire pe conceptul "Wow tipul asta chiar este asa de urat". Eu o numesc tehnica 3 priviri pentru a crede.
Cand sa ies din Kaufland iese o don'soara cu o fusta prea scurta si complexata de inaltimea ei, purtand niste lifturi. Se uita in spate si ma vede, se uita 3 secunde si incepe ritualul de a intinde fusta si bluza sa nu ma uit eu la ( Y )ul ei. Ei tot privirea inainte, detesc fiintele de genul, am simtit dezgustul ei fata de mine in ochii ei.
Cand ma intorceam de la munca vad doua tipe don'soare, una dintre ele impingand un carucior. Cea fara copil se uita la mine si o vad cum ii da ghiont la cealalta si se apropie sa ii spuna ceva la ureche, nu dureaza 3 secunde si o vad pe proaspata MILFA cum se intoarca si imi trage o privire plina de curiozitate. Se intorce si dupa 5 pasi aud un chicot in duet.
Mai mult de 4 secunde de privit = holbat, mai mult de 6 secunde = OMFG, bine ca nu arat ca asta. Primesc destule priviri zilnic, incat as face o duzina de modele de costume de baie suedeze geloase pe mine.
Imi place sa fac un singur lucru, vad ca cineva ma analizeaza, imi intorc privirea spre el/ea, inainte sa ni se intalneasca privirile, clipesc, iar cand deschid ochii si ma uit la acea persoana, o gasesc cu privirea in alta parte.
Limbajul nonverbal imi ofera prea multe, dupa destul timp si conversatii, imi dau seama chiar dintr-un mesaj daca il/o stresez, il/o plictisesc, vrea sa scape de mine sau am spus o prostie si am stricat totul.
Gesturi, ticuri nervoase, actiuni care sunt facute sa se piarda atentia asupra lor, tonul vocii, vestitul cascat, verificarea orei de 3 ori in 5 minute, daca zambeste sau nu, pe ce parte a corpului isi centreaza privirea, pozitia corpului, ce parti ale corpului isi ating si nu in ultimul rand ochii, se pot citi multe.
De multe ori vreau sa ii intreb cat timp se mai joaca ascunsa dupa cires sau daca nu sunt constienti ca oricat de mult ar parfuma un ****, tot un **** ii.

| lolium explică (pentru Klepto):

S-ar putea sa nu fie ca tine, sa stii. am avut si eu o problema de genul, in sensul ca intr-un timp mi se parea ca toata lumea se uita urat la mine, ca ma barfeste sau ca ma vorbeste de rau. mi s-a intamplat dupa ce timp de un an de zile niste tipi au ras ( cu adevarat ) de mine pe holuri la scoala.
cat de urat ai putea tu sa fii incat sa atragi atentia tuturor celor de langa tine? domnisoarele pe care mi le-ai descris sunt bine cunoscute de toata lumea, mereu umbla cu nasul pe sus, morocanoase sau indispuse. probabil fata lor e asa tot timpul laughing
daca te-ai fi considerat un om frumos si ti s-ar fi intamplat asta af fi crezut ca acele fete se cred atat de importante incat au ajuns sa se strambe la oricine le iese in cale. dar cum tu ai complexe de inferioritate orice grimasa sau schimonosire te afecteaza.
esti urat. nu cred ca esti. si chiar daca ai fi nu s-ar uita lumea insistent la tine cum nu se uita dupa schiopi, oameni paralizati, fara picioare, sau cu boli diverse

| Klepto a răspuns (pentru lolium):

Stiu ca oricine are tendinta de a exagera cand vine vorba de defecte, dar eu nu exagerez deloc. Nu te uita la poza de la avatar, nu vezi cat de mult m-am ascuns?
Nu ma intelege gresit, eu nu ma plang ca arat cum arat, eu chiar ma mandresc, peste tot exista oameni frumosi, imi place sa fiu exceptia de la regula. Daca chiar voiam sa-mi maschez fata, imi lasam parul neprins, in loc sa-l tin in coada si ocoleam pe toata lumea.
Cand viata iti da lamai, faci limonada, cand esti urat ce poti sa faci? Sa te bucuri de asta si atat, cand eram mic si prost as fi dat orice sa nu fiu asa, acuma cand sunt mai mare si prost, n-as schimba nimic.
Nici macar nu sti cum arat, dar nu sunt urat? Ai fi surprinsa, crede-ma. O mica povestioara hazlie, trebuia sa ma intalnesc cu niste amici, dar ei s-au pilit rau de tot si au trimis pe altcineva sa ma aduga de la autogara. Sa ii citez pe ei "Te uiti prin toata autogara, cand vezi pe cel mai urat tip de acolo, ala ii.". Eu habar n-aveam cum arata si asteptam sa vina ei. Surpriza, ma trezesc cu un necunoscut care ma "recunoaste" din prima.
Asa cum cleptomania mea de informatii este o boala recunoscuta medical, de ce uratenia n-ar fi un handicap?

| lolium explică (pentru Klepto):

"ai fi surprinsa, crede-ma ".iar exagerezi. daca te-as vedea, crezi ca as lua-o la fuga laughing
eu nu pun poze cu mine deloc. de fapt in ultimii ani nu am m-ai facut absolut niciuna pentru ca ies intotdeauna oribil in ele. cand merg intr-o excursie raman mereu pe margine in pozele de grup sau ma bag undeva mai in spate big grin nu cred ca arat asa de rau dar fotogenica nu mi-a fost dat sa fiu
si m-am obisnuit cu ideea.

| lolium explică (pentru Klepto):

Fondator PUG (prost, urat, gras )
rolling on the floor

| Klepto a răspuns (pentru lolium):

Una este sa arati oribil si in viata reala si in poze, alta este sa nu iesi bine in poze si sa arati bine in viata reala.
Unele chiar au plecat, scuzandu-se intr-un mod patetic, altele au trimis alte persoane in recunoastere, nu ma mai surprinde nimic. Crede-ma pe cuvant, sunt asa cum spun.
Acuma referitor la P.U.G., n-o sa gasesti pe cineva care se iubeste si se uraste cu atata ardoare. Cu toate ca arat cum arat si sunt cum sunt, macar sunt sincer, asta fiind singura mea calitate, dar macar sunt eu cel real si nu incerc sa fiu ceva ce nu sunt.

| lolium explică (pentru Klepto):

Sa zicem ca e ca tine, ca esti urat. dar prost nu esti si aici nu ma poti contrazice. ti-am citit cateva dintre raspunsuri si mi- a fost de ajuns sa-mi fac o parere.

| Cσcσ a răspuns:

Buna!
Mie mi s-a intamplat de multe ori chestia asta.Mi se pare chiar tare ca poti ajunge sa cunosti atat de bine unele persoane incat sa stii si ce gandesc.

| VladGH a răspuns:

Sunt oameni care ghicesc foarte bine si pe cei care incearca sa fie falsi intr-o situatie, dar acesti oameni sunt si mai periculosi. Fiecare din noi are metoda sa de a ascunde adevarul despre el.

| simpluone a răspuns:

Da am trecut. Dar nu poti spune ca ii citesti exact gandul ci simplu fapt ca spune adevarul sau nu e un lucru. Insa poti fi indusa in eroare foarte rau, trebuie sa fi expert ca sa incepi sa ai o oarecare siguranta in interpretari. Altfel te poti trezi ca esti pe alaturi cu concluziile.

| Alisse a răspuns:

Da sunt atenta sa observ cat de mincinosi pot fi unii, te mint in fata...Nu imi place sa vad cat de falsi pot fi unii si sub "masca" lor se ascunde cu totul altceva.

| 5Cx a răspuns:

Hey. Uite, fiecare om se dezvolta de la o anumita varsta, si incepe sa isi dea seama de obicei daca cineva minte sau ceva de acest gen. Asta poate vedea oricine, cine are un anumit punct de vedere de a privii lucrurile. De exemplu daca cineva minte, cand mintim avem o emotie ciudata care la oamenii mai deschisi se observa, mai ales daca stii cum se simte pentru ca si tu ai mintit odata in legatura cu ceva si tot asa te-ai simtit vezi deja acea emotie manifestandu-se ca la tine, daca ai trecut prin asta. Daca ai un anumit,, grad,, de intelectualitate poti observa usor. Dar in schimb mai exista si persoanele care isi mascheaza emotiile. Nu este singurul/singura care vede acest aspect, e un lucru obisnuit in general. Sper ca te-am ajutat.