| anonim_4396 a întrebat:

Si-a scos cineva alunite? Cum este? Se face doar anestezie locala? Ramane semn vizibil? Eu am niste alunite pe gat, marisoare dar nu cine stie ce, e mai delicat dar imi doresc sa scap de ele...am gasit clinici in Bucuresti, dar toata lumea lucreaza la fel sau e bine sa ma feresc de unii doctori? Adica nu e o interventie chiar asa de complicata... se poate folosi laserul daca alunita e mult in relief? Multumesc.

Răspuns Câştigător
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Da, se face anestezie locala, nu e nevoie de mai mult. Ramane o cicatrice alba, un pic adancita, cam cu 2 mm mai mare decat alunita respectiva. Nu exista laser in acest domeniu. Dupa excizie, se poate cauteriza zona, ca sa nu se sutureze, daca plaga este mica (2-3 mm). Sigur ca nu toata lumea lucreaza la fel, dar nici nu ai de ce sa te feresti de anumiti doctori.