| Nikcoletta a întrebat:

Sora mea este însărcinată in 6 luni și medicul i-a spus că totul decurge normal și o să nască cam pe data de 3 martie.
Medicul are dreptate sau nu?
Voi când ați fost la medic v-a prezis data la care se va naște copilul?

5 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Nu e clarvazator sa stie exact

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Medicul nu are să știe exact data. nu a promis această dată. Astfel trebuie înțeles, în jurul acelei date,

| Freya1 a răspuns:

Medicul poate sa stii luna Si cu aproximație dată, dar nu sigur.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu conteaza foarte mult data aceasta, este o estimare pe care poti sa o faci si tu. E insarcinata in 6 luni, sarcina dureaza 9 luni, deci mai are 3 luni. Din decembrie si pana in martie sunt 3 luni. Nu e nicio mare filosofie. Oricum, pe masura ce te apropii de nastere, simti, prin reactiile corpului. Nu e ca si cum cand vine data de 3 martie tu ai alarma pusa, data pe calendar, si mergi la spital. Daca pe 28 februarie simti ca nasti, mergi atunci, iar daca pe 3 nu simti nimic, ci pe 5, doar nu mergi pe 3 degeaba. Ideea este ca cu cat se va apropia cu atat va stii mai sigur cand este ziua. Estimarea e buna in general, plus minus o saptamana sau maxim 2, daca copilul se naste la timp, dar asta dupa cum am zis e doar o simpla ecuatie pe care si-o putea face si singura daca stia de cat timp este insarcinata.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Daca mai vrei o parere lasa nr sorei sa ma uit si eu care e treaba pe acolo