| Anda1197 a întrebat:

Spuneti-mi va rog niste chestii interesante din matematica. Gen Sirul lui Fibonacci, numarul de aur... sau eventual ceva legat de functii happy Funda love struck

2 răspunsuri:
| zurick a răspuns:

Salut! Adunarea termenilor unei serii Fibonacci.Aceasta veche metoda de calcul rapid consta in a aduna foarte repede 10 numere dintr-o serie Fibonacci(o serie in care fiecare termen reprezinta suma a 2 numere precedente )Presupunand ca primele 2 numere sunt 5 si 8, se scriu cele doua numere unul sub altul fara a avea importanta ordinea.Al treilea numar este adaugat la cel precedent pentru a obtine al patrulea si asa mai departe pana cand se obtine o coloana de 10 numere:
Pentru a obtine totalul acestei adunarii este suficient a inmulti al patrulea numar, incepand de la linie in sus, cu numarul 11, operatiune care se poate executa mental.In situatia prezentata, numarul este 80, iar raspunsul este 80 ori 11, adica 880.
NUMARUL SEHEREZADEI:Numarul 1001 este celebrul numar al Seherezadei.Sa vedem prin ce este el celebru.El se imparte fara rest cu 7, 11 si 13, in trei numere prime succesive al caror produs este :
873 ori 1001=873873
207 ori 1001 =207207
Rezulta:873 ori 1001 =873 ori 1000 +873=873000+873
Propuneti prietenilor urmatorul joctonguee o bucata de hartie, fara a fi vazut, se scrie un numar compus din 3 cifre si de al repeta inca o data (ex de numar 325 repetat 325325)Apoi spunetii sa-l imparte cu 7, 11 si cu 13 si spunetii ca la niciuna dintre impartiri nu o sa aiba rest.Solutia jocului:Trebuie sa va amintiti ca adaugand la un numar numarul insusi il inmultiti cu 1001, adica cu produsul 7 ori 11 ori 13. Numarul de 6 cifre obtinut de prietenul vostru trebuie sa se imparta fara rest la 7, 11 si 13.
Ce ti-am scris mai sus este dintr-o carte. Funda plizz?

| michelia a răspuns:

Ipoteza Riemann este o problema notorie pentru matematicieni, aflata inca fara rezolvare.
E veche de 200 de ani aproape si e un target inca neatins.
http://ro.wikipedia.org/wiki/Ipoteza_Riemann