| savemelord a întrebat:

Stiati ca 1 din 4 copii sunt agresati zi de zi la scoala? 2 din 9 dintre acestia comit sinucideri, anual 19, 000 de elevi agresati se sinucid? Stiati ca uneori si profesorii pot fii agresorii, iar acestia ii determina ca si pe elevi sa o faca. Cyberbullying este atunci cand cineva este agresat verbal prin intermediul online, 43% dintre copii au fost agresati online, 1 din 4 dintre acestia au fost agresati mai mult de o data. 160, 000 de elevi stau acasa zi de zi din cauza ca sunt agresati la scoala. Copii care sunt agresati la scoala au riscul sa: aiba rezultate slabe la invatatura, sa sufere atunci cand vor fii mai mari de depresie si anxietate, sa faca abuz de droguri si de alcool. Bullying-ul poate fi de mai multe feluri: verbal(atunci cand victima este umilita/jignita), psihologic(atunci cand agresorul priveste amenintator victima) si fizic(atunci cand victima este agresata pe plan fizic). Cum putem pune STOP fenomenului bullying? Ce putem face cu profesorii care agreseaza elevii? Tineti inte cu un caz mai putin de agresiune este echivalent cu cel al unei copilarii salvate!
bullying=agresiune

6 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Din pacate este trist chiar nu stiam ca atatia se sinucid este trist
se pot face multe dar nu se face nimic, degeaba sunt vorbe daca nu sunt fapte

| Xpressurself a răspuns:

Cred ca este necesar sa ceri ajutor, nu vei reusi singur/singura.
este un semn al neincrederii in parinti si in dascalii pe care ii avem la scoala si nu in ultimul rand in tine insati. de aceea ajungi in astfel de cazuri pentru ca nu dai voie nimanui sa te ajute. poti sa vorbesti cu parintii, cu profesorii in care ai incredere. oricare dintre ei va lua masuri daca le spui ce se intampla. pur si simplu roaga pe cineva competent sa te ajute.
sa stii ca cazurile despre care vorbesti au o cauza comuna. placerea oamenilor de a trai ca o victima.
PERMITE SA FII AJUTAT/A
poatre sa fie si o cauza pshihologica care se trateaza destul de usor de catre un terapeut competent daca ai impresia ca foarte multa lume iti face asta tie, ca au ceva cu tine, ca se uita amenintator la tine si nu o persoana ci multe.

| Skilline2012 a răspuns:

Misto fake. Sa nu-l mai spui, uite deja cum unii te-au crezut.
De unde ai luat tu "studiul" asta? Mai bine inchizi calculatorul si tragi un pui de somn.

| Lorde92 a răspuns (pentru Skilline2012):

Au fost facut-o stiinte pe acest subiect: http://www.bullyingstatistics.org/content/bullying-and-suicide.html este adevarat ce a spus ea! Daca nu te-ai interesat sa vezi daca e adevarat ce spune chiar trebuie sa comentezi ca sa te aflii in treaba si sa te dai mare destept? Dar mai nou din cata am observat toate gunoaiele se afirma...

| Skilline2012 a răspuns (pentru Lorde92):

Greseala mea, prima oara am crezut ca se refera doar la Romania. Oricum, mai usor cu insultele, daca am fi fata in fata acum nu te-ai mai adresa asa. Eu zic sa te mai temperezi, doar oamenii prosti se descarca cum ai facut-o tu.

| Lorde92 a răspuns (pentru Skilline2012):

Normal ca nu numai din Romania, cele mai multe cazuri legate de bullying le gasesti in America.