| AndreiAntiTot12 a întrebat:

Stiati ca daca va duceti la biserica saptamana de saptamana,va rugati, credeti in Inexistent, tot va fi ca inainte sa va nasteti dupa? Sau de abia acum aflati?

14 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

O parafraza dupa Blaise Pascal: Daca Dumnezeu nu exista n-am pierdut nimic ca ma rog la el. Dar daca exista?
BP zicea asa: "Pariaţi că Dumnezeu există. De câştigaţi, câştigaţi tot; de pierdeţi, nu pierdeţi nimic."

Răspuns utilizator avertizat
| Salontanul a răspuns (pentru AndreiAntiTot12):

Asta nu stiu eu. Intreaba-l. Eu ti-am spus crezul meu. restul este treaba ta.

| francut a răspuns:

Ai putea sa reformulezi, corect in limba romana?
Nu se intelege ce vrei.

| cezar003 a răspuns:

Eu ma duc la biserica si nu ma duc de frica iadului ci pentru a pune pomelnice celor deja plecati in viata de apoi, tu daca nu crezi, i-mi pare rau

Răspuns utilizator avertizat
| MajinVegeta a răspuns (pentru AndreiAntiTot12):

Dovada o are cel care stie ca exista. Nu poti da dovezi unuia care nu crede.

| BuLaNNNeL a răspuns (pentru cezar003):

Si asta cu dusul la biserica e cu dus si intors. Eu nu ma duc la biserica, dar în schimb incerc sa nu fac rau nimănui si sa ajut daca pot. În schimb vad destui care merg la biserica, postesc si-s foarte dușmănoși. Care-i mai "câștigat" dintre mine și ei? laughing

Răspuns utilizator avertizat
| cezar003 a răspuns (pentru AndreiAntiTot12):

Omul trebuie sa aiba credinta in creator fie ca este musulman, crestin, budist,(nordicii vikingii credeau in Odin) acum sunt cu desavarsire crestini catolici.Biserica nu te cheama si nu te trage de maneca daca tu ai teoria ta,ma bucur,insa pentru a trai intr-un anumit mediu, trebuie sa existe o cultura si un zeu, care daca nu exista, nu ai nimic de pierdut decat ca traiesti o viata modesta faci copii familie si procreezi, nu ai de ce te teme. Daca insa exista zei si nu crezi in ei, atunci ai pierdut tot

Răspuns utilizator avertizat
| cezar003 a răspuns (pentru AndreiAntiTot12):

Dumnezeu o sa te ierte, dar daca esti botezat dupa o anumita cultura, va fi mai greu

| MajinVegeta a răspuns:

Inexistent? Doar daca esti ateu sau esti limitat. Daca esti luminat stii ca exista un Creator.

Răspuns utilizator avertizat