| anonim_4396 a întrebat:

Stie careva informatii despre cresterea chinchilei?

1 răspuns:
| m3m0 a răspuns:

Pentru a nu aparea probleme in cresterea chinchilei, trebuie respectate cateva reguli de baza. Cincila este sensibila la curenti de aer, la raze directe de soare si la schimbari dese ale furajului.
Va trebui sa amplasam cusca intr-un loc lipsit de curenti de aer si cat mai racoros si linistit (fara zgomote). Daca sunt respectate aceste reguli de baza nu vor exista imbolnaviri de orice natura.
Recomandari pentru pastrarea sanatatii chinchilei:
1. Folositi furaj si fan de calitate. Nu utilizati fan mucegait sau murdar.
2. Schimbati apa la maxim 2 zile.
3. Feriti cusca de curenti de aer si de temperaturi de peste 26 grade C.
4. Plasati cusca intr-un loc fara zgomote mari.
5. Verificati constant existenta in cusca a unei bucati de lemn, se evita astfel cresterea excesiva a dintilor.
6. Curatati o data pe luna bidonul de apa, evitam aparitia bacteriilor.
7. In functie de tipul de cusca, se face curat regulat.
Furajul si nisipul
Dieta zilnica a unei chinchille trebuie sa contina urmatoarele:
Proteine 15%
Carbohidrati 35%
Minerale 6%
Grasimi 4%
Fibre 30%
Lichide 10%
Alimentatia de baza a chinchillei este fanul sau lucerna si furajul special sub forma de pelete. Acest furaj ii ofera chinchillei tot necesarul pentru o dieta sanatoasa. Un aspect deosebit este ca furajul sa nu fie mucegait, murdar, tinut in conditii improprii. Furajul (peletele) trebuie depozitat in conditii curate si fara umiditate ridicata. Garantia acestor pelete este in general de 6 luni, in cazul in care se respecta conditiile de depozitare si sacul nu este desfacut.
Chinchilla este un animal rezistent care nu cere nimic mai mult, doar putina atentie si iubire din partea dumneavoastra.