| midnight_2375 a întrebat:

Stiti cum pot verifica daca sunt inclinat spre stintele umane sau reale?

1 răspuns:
| Paula007 a răspuns:

Te gandesti la ce inveti cu placere si la ce tocesti.
elementele principale sau de baza la uman ar fi romana si limbile straine ( de obicei engleza si franceza), istoria si geografia. daca aceste materii iti sunt mai la indemana ca celelalte, mai bine te indrepti spre uman.

daca iti place insa mai mult matematica, sau informatica, fizica/chimie/biologie, atunci te duci la real. ca la jumate din astea vei da teza si cel mai probabil si bacul. nu te baza pe fita. care e mai la moda sau mai stiu eu ce. ia-te dupa propriile forte.la ce simti ca poti sa inveti, pentru ca, de exemplu la mate nu ai ce toci. sau la engleza si oricare alta limba straina. gandeste-te bine. fa o comparatie si alege.