| freehugs a întrebat:

Stiti cumva cuvantul "cappuccino" este un neologism care se scrie si se pronunta ca in lb de origine? ex:deja-vu, fairplay, rendez-vous.

2 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Numele de "Cappuccino" provine de la culoarea robelor preotilor catolici, Capucinii. Culoarea robelor maro inchis.
Se pronunta cum se scrie.
- NEOLOGÍSM, neologisme, s. n. Cuvânt împrumutat de curând din altă limbă sau creat recent într-o limbă prin mijloace proprii. [Pr.: ne-o-] – Din fr. néologisme.
Aici ca neologism inseamna cuvant imprumutat de curand - ori denumirea de cappuccino pentru acest produs are cel putin 100 de ani (italienii il consuma de mult )
"The first espresso machines used to make cappuccino were introduced at the beginning of the 20th century, with the first patent being filed by Luigi Bezzera of Milan in 1901."

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

A abandona