| RazzMTB a întrebat:

Stiti de ce oamenii, in special cei religiosi, sunt aroganti?

Sa va ofer un exemplu. Sa luam in considerare trei specii diferite de pisici: unele mai mici, altele mai mari (Felis catus, Panthera tigris și Panthera leo). Nimeni nu neaga faptul ca aceste specii sunt inrudite evolutiv. Cu toate acestea, cand vine vorba de cele două specii de maimuțe antropoide (Homo sapiens sapiens și Pan paniscus), mulți oameni neaga inrudirea lor evolutiva si chiar se simt ofensați cand li se aduce la cunoștința acest fapt.

In concluzie: nu mai face pe arogantu', crestine! Toti oamenii apartin aceleiasi specii de animale - Homo Sapiens Sapiens! Iar asta e COOOL laughing laughing

5 răspunsuri:
| aditimus a răspuns:

Te salut, in primul rand tu pui intrebarea si tot tu iti raspunzi singur la ea?

Este interesant sa observam aceasta discrepanta in modul in care oamenii percep evolutia in cazul speciilor animale versus speciile umane. Desi stiinta ne-ar spune ca toate aceste specii sunt inrudite evolutiv si a evoluat dintr-un stramos comun, multi oameni inca lupta cu ideea ca avem o origine comuna cu alte specii de maimute antropoide.

| RazzMTB explică (pentru aditimus):

"Te salut, in primul rand tu pui intrebarea si tot tu iti raspunzi singur la ea?" - da, pentru ca a fost retorica.

"oamenii percep evolutia in cazul speciilor animale versus speciile umane." - in prezent nu mai exista alte specii umane, ci doar una singura, pe care am mentionat-o si in postare... si apropo, tot regnului animal apartine, deci nu poti sa spui specii "animale" si specii "umane"...pentru ca si specia noastra e tot o specie animala.

"Desi stiinta ne-ar spune ca toate aceste specii sunt inrudite evolutiv si au evoluat dintr-un stramos comun, multi oameni inca lupta cu ideea ca avem o origine comuna cu alte specii de maimute antropoide." - asta imi arata ca nu intelegi cum functioneaza evolutia laughing)

| mODIN a răspuns:

Oamenii religiosi sunt aroganti? Vorbeste cu un ateu de 15 ani sa vezi ca are impresia ca le stie pe toate. Are media 7 la biologie si 6 la fizica dar e convins ca intelege mai bine domeniul stiintific decat cei ce lucreaza in domeniu. A citit el undeva despre metoda socratica si acum nu-ti raspunde pana nu-l convingi ca argumentele tale sunt "logice". Traieste intr-o cultura construita pe spatele religiei si are aroganta de a sustine ca nu mai avem nevoie de ea.

| RazzMTB explică (pentru mODIN):

Hai sa nu intindem coarda, nici nu ma cunosti... cand am zis ca le stiu pe toate? si ce daca a fost construita cultura pe baza religiei? cine a reusit sa dovedeasca existenta lui dumnezo? chirpiciule ochelarist, daca tot faci pe arogantu'

| mODIN a răspuns (pentru RazzMTB):

"Vorbeste cu un ateu" - de unde pana unde ai tras concluzia ca ma refeream la tine in mod specific? laughing