| anonim_4396 a întrebat:

Stiti numarul de populatie al ungariei URGENT! Nu am gasit pe net.Multumesc anticipat!

Răspuns Câştigător
evenso
| evenso a răspuns:

9,96 milioane de locuitori
http://webcache.googleusercontent.com/......tp?/search

3 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 explică:

9.999.000, la finele lui august 2010

| T7uk a răspuns:

Maghiarii reprezinta 94, 4% din populația Ungariei. În Slovacia reprezintă 10, 7%, în România 6, 6%, în Serbia 3, 9, în Croația 1%, în Ucraina 0, 3%, iar în Austria 0, 2%. În țările vecine Ungariei există minorități maghiare în:
Slovacia în partea de sud unde se învecinează cu Ungaria.
Ucraina, în regiunea Rutenia unde întâlnim 12% din populație.
România 6, 6% din întreaga populație, mai mulți în Transilvania unde împreună cu secuii reprezintă 19, 6% din populație și chiar 84, 9% în județul Harghita și 73, 81% în județul Covasna.
Serbia, la nord de regiunea numită Voievodina (Bačka în Banat, câteva sate din Sirmia)
Croația, în unele zone vecine la granița cu Ungaria (Baranja, câteva sate din Slavonia occidentală), precum și o mică comunitate din Fiume, considerată de maghiari că ar fi fost singura ieșire la mare a Ungariei.
Slovenia, în unele zone vecine la granița cu Ungaria (Prekmurje)
Austria, mai ales în Burgenland unde sunt peste 7% din populație

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Va multumesc mult la toti pentru raspuns dar, dupa cum vedeti, am ales un raspuns castigator.