| inconscient a întrebat:

Stiti vreo legenda de 1 Martie?
P.S. :V-ati ales o "baba"? Pe cat?

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Exista una pe care mi-a spus-o mama cand eram mica. Cica un drac si un inger s-au intalnit pe 28 martie si s-au luptat (nu mai stiu de ce oare sad) Apoi dupa ce au cazut la extenoare, adica pe 1 Martie, s-au imbratisat stiindusi moartea aproape formand fundita rosie-alba de la martisoare.

5 răspunsuri:
| anad a răspuns:

"O legendă veche Moldovenească spune că o vrăjitoare rea de iarnă se lupta aprig şi nu voia deloc să cedeze primăverii. Însă frumoasa Primăvara cu dăruire de sine si-a tăiat degetul iar cateva picături de sânge au căzut pe zăpada albă care s-a topit. Iar mai apoi pe acel loc au crescut ghiocei, în aşa fel lupta a fost cîştigată de Primăvară şi iarna a cedat."
Conform unei alte legende populare," în prima zi a lunii martie, frumoasa Primăvară a ieşit la marginea pădurii şi a observat cum, într-o poiană, într-o tufă de porumbari, de sub zăpadă răsare un ghiocel. Ea ahotărât să-l ajute şi a început a da la o parte zăpada şi a rupe ramurile spinoase. Iarna, văzând aceasta, s-a înfuriat şi a chemat vântul şi gerul să distrugă floarea. Ghiocelul a îngheţat imediat. Primăvara a acoperit apoi ghiocelul cu mâinile ei, dar s-a rănit la un deget din cauza mărăcinilor. Din deget s-a prelins o picătură de sânge fierbinte care, căzând peste floare, a făcut-o să reînvie. In acest fel, Primăvara a învins Iarna, iar culorile mărţişorului simbolizează sângele ei pe zăpada." Sau
http://iasi.inoras.ro/......lui-850/1/

| darrio2007 a răspuns:

Da.pe 7 martie.

| NoLiesJustLove a răspuns:

Nu stiu nicio legenda si nici nu mi-am ales o "baba".dar tu ti-ai ales?