| Andrei007007 a întrebat:

Stiu ca nu are treaba cu aceasta categorie ce urmeaza sa intreb dar sunt tare curios daca cineva are sau a avut tangente cu aceste grupari. Sunt curios la ce te poate ajuta daca intri intr-o organizatie masonica (loji), din cate am inteles te ajuta sa gandesti mai bine, sa-ti schimbi mentalitatea si altele, stiu ca in mare parte sunt vrajeli si ca nu se vorbeste de politica in interior ci despre afaceri sau mai stiu eu ce. Dau un exemplu, eu sunt programator si daca as intra intr-o asemenea organizatie la ce m-ar putea ajuta? Sa-mi caut un loc de munca? Sa-mi fac noi prieteni? Nu inteleg rostul acestor organizatii si pe langa asta foarte multa lume ridica in slavi masonii cum ca Kogalniceanu a fost mason, Cuza la fel si alte prostii pe genul asta, va rog sa-mi raspundeti si mie cine este cunoscator in adevaratul sens al cuvantului ca din auzite si citite pe internet am vazut si auzit si eu.

6 răspunsuri:
| Simpatic a răspuns:

Ei au la baza si o religie si anumite practici in acest sens, se inchina Marele Arhitect al Universului.Ciudat caci in majoritatea lor au fost sau sunt catolici (asa ar fi fost chiar fondatorii) dar acum merg pe niste semne si ritualuri pagane.
Nu este doar o organizatie este si o credinta intr-un fel, una pagana.
Nu stiu la noi ce putere au dar zvonurile spun ca francmasoneria cea puternica din SUA ar guverna si lumea, ei sunt denumiti ai sa gasesti in siteurile obscure sau cele care apeleaza la teorii ale conspiratiei sub denumirea de Noua Ordine Mondiala, alteori sunt asimilati cu Iluminatii, gresit sau nu!?
Nu ai cum sa vorbesti de francmasonerie si sa fii scurt si la obiect, insasi formarea ei este un mister, de aceea mereu vor exista speculatii, cum zicea si Mircea Eliade "... mitul, este o istorie simbolica a originilor"

| RoCkKiD a răspuns:

Teoretic au si o componenta spirituala, dar in ziua de azi nu e decat un grup select de oameni, cel mai des barbati, influenti care vor sa mai puna mana pe inca un titlu, acela de mason.

Ca sa o luam cu intrebarile tale.
Sunt curios la ce te poate ajuta daca intri intr-o organizatie masonica - putere, influenta si relatii.

Sunt curios la ce te poate ajuta daca intri intr-o organizatie masonica - In primul rand nu o sa intri decat daca esti recomandat de alt "frate" care ar garanta pentru tine. In al doilea rand, de cele mai multe ori cu nimic, cei "eligibili" deja cam au orice si-ar putea dori.

Imi place ca ai tinut sa mentionezi ca esti programator dar realitatea e ca acolo nu e grupa mare a joburilor bine platite in Romania, treaba e la nivel mult mai mare, vor bim de oameni influenti din comanii, universitati, politica ramuri ale artelor etc.

Ca si om normal, sansele sa ajungi acolo sunt inexistente daca nu cumvaiti faci vreun prieten care e membru lucru dificil daca nu ajungi foarte sus in domeniul tau pentru a te nimeri in acelasi cercuri cu un membru al lojei.

| Andrei007007 explică (pentru RoCkKiD):

Problema este ca am un "prieten" care face parte dintr-o organizatie din asta masonica si daca mi-ar propune sa intru acolo nu stiu cum as putea sa-l refuz din cate am inteles nu prea ai cum sa refuzi happy Nu stiu daca este adevar sau minciuna dar nu vreau sa fac un astfel de pas intr-o lume care n-o cunosc.

| RoCkKiD a răspuns (pentru Andrei007007):

Te-ai uitat la prea multe filme SF...Nu o sa te vaneze asasini pentru ca ii refuzi.

In plus nu toate lojele sunt egale, daca e o loja care s-a intamplat sa se aduna printr-un orasel de provincie probabil e plina de "personalitati" locale la fel de irelevanta ca localitatea.

Cu exceptia lojii mari de la noi din tara restul probabil sunt o adunatura de vinituri cu bani.

| JicaContra a răspuns:

Esti programator, ai primit tu o invitatie sa fii mason?!?

dupa care vii si intrebi aici?!?

NUUUUUUUUUUUUU TE CRED!

hay syktir cu ultimile SPUME!

daca primeai o invititatie de la masoni, NU VENEAI SA INTREBI AICI
IN NICI UN CAZ

asa ca, draguta incercarea de flama, dar faci IN MOD EXPLICIT ceea ce se numeste "conspiratie sa musamalizezi crima organizata, si anume, masoneria"
inca odata
hay syktir cu ultimile SPUME!
M A S O N U L E!

| Andrei007007 explică (pentru JicaContra):

Am spus eu cumva ca am primit invitatie sa intru in masonerie? Am spus eu cumva ca sunt mason? Eu am intrebat care este treaba cu organizatia asta, daca ai ochelari de cal si citesti invers te invit sa apesi pe butonul "shutdown" de la calculator.