| coolgirl_1217 a întrebat:

Stiu fata care e mereu badjocorita de colegii ei. Ea are note bune la scoala dar are un defect cum zic colegii poarta ochelari.Tot timpul se fac mistouri pe ea iar ea e o persoana foarte draguta(ca persoana vorbesc acum), e cu bun simt iar ea nu e ca mitocanii de la ea din cls. as vrea f mult sa o ajut pentru ca nu-mi place s-o vad asa.imi e cea mai buna prietena... desi este in situatia in care este ea are demnitatea ei si nu si-o va lasa calcata de niste idioti deci...

dati-mi va rog un sfat pe care sa o ajute sa treaca peste toate astea au macar nu stiu ce vreti voi

Răspuns Câştigător
| ikram a răspuns:

Asta depinde si de personalitatea fiecaruia.
Incearca sa o imbarbatezi, pur si simplu sa nu ii bage in seama sa se faca ca nu exista aceste persoane. Pur si simplu sunt niste copii idioti si fara minte.

Sa porti ochelari nu este un defect, acum multe persoane ajung sa poarte ochelari, daca nu din scoala generala, la facultate singur vor ajunge, din mai multe cauze (cum ar fi televiszorul sau calculatorul si in mai rare cazuri cititul - ma refer la invatat mii de pagini).

Daca va ve/ti comporta indiferent fata de ei, se vor plictisi.
De asemenea poate sa incerce sa isi cumpere o pereche de ochelari care sa o avantajeze mai mult, daca nu are deja asa ceva.

Si nu in ultimul rand sa fii tare, ca ea daca o sa invete va ajunge in viata cineva, pe cand idiotii astia vor ajunge un nimeni!

7 răspunsuri:
| Spufff :x a răspuns:

Daca o persoana poarta ochelari nu inseamna ca ai un defect love struck Uneori, unele persoane poarta ochelari [de vedere] si ca aspect, pentru. ca le place cum le sta.love struck daca e prietena ta cea mai buna sfatuieste`o sa se mute in clasa cu tine [sau tu la ea]. o sa fiti mai aproape si voi 2, o sa va sustineti una pe alta si unde`s 2 puterea creste love struck bafta love struck

| LoLo_9163 a răspuns:

Spune-i ca daca ea se tine de carte si va avea o bursa, va ajunge cineva nimeninu o sa se uite la "defectul"ei. Iar cei prosti care o batjocoresc vor ajunge maturatori pe strada. Cei destepti traiesc, cei prosti nu! Bravo ei ca e desteaptawinking!

| mami a răspuns:

Idiotii!
o alternativa - sa foloseasca lentile de contact
alta alternativa cumpara-ti o pereche de ochelari cu sticla normala si poarta si tu solidar cu ea

alta alternativa - stai de vorba cu ei, cu idiotii si explica-le ce rol au ochelarii pentru vederea ei
ochelarii nu sunt un moft ci o necesitate pentru corectia vederii
fiica mea a purtat ochelari de la varsta de 7 ani dar eu am stat de vorba cu invatatorul ca sa explice copiilor semnificatia ochelarilor si nu a intampinat nici un fel de aluzii batjocuri
din contra au mai aparut si alti colegi ale caror parinti au observat ca odraslele lor nu vad bine

Abh
| Abh a răspuns:

O sfatuiesti sa nu bage in seama rautatile celor din jur, ignorandu-i, ei se vor plictisi la un moment dat de sicane. Sunt o persoana care a trecut prin asa ceva, deci stiu ce spun.

| coolgirl_1217 explică:

Multumesc mult pentru sfaturi chiar nu stiu pe cine sa aleg toate raspunsurile imi plac si am un raspuns pentru spuff suntem in aceeasi cls

| coolgirl_1217 explică:

Mai am un raspuns si pentru mami ea nu poate sa poarte lentlie iar eu port deja ochelari asa ca...suntem chit

| coolgirl_1217 explică:

Dar as mmai vrea raspunsuri daca se poate