| anonim_4396 a întrebat:

Sunt băiat, am o întrebare:Cum pot să slăbesc peste 50 de kg? In primul rand voi învăța nutriție că mi-am cumpărat multe cărți de nutriție.
Următorii pași care ar fi?
Se poate slabi atât de mult?
Trebuie sa ajung la o greutate de 85 de kg la înălțimeaea 181 cm.Ar fi bine.
Dar cum sa fac?
Credeți că cititul de cărți mă va ajuta/ghida in acest drum?
Chiar îmi doresc să arăt mai bine.
Dar și pentru sănătate mai ales.
Deci aveți ceva sfaturi/sugestii?
Mulțumesc mult anticipat.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
1 răspuns:
| DontActLikeMe a răspuns:

În primul rând, felicitări pentru decizie.
În al doilea rând, fă un consult medical general. Apoi planifică-ți mesele (după ce îți calculezi necesarul caloric) ținând cont de faptul că ar trebui să te focusezi pe alimente bazate în nutrienți și fibre. Un alt sfat este să faci multe exerciții cardio pentru a ajuta arderea caloriilor într-un mod mai alert și antrenamente de fortă pentru creșterea masei musculare. Nu uita să abordezi pierderea în greutate ca pe un proces pe termen lung și să ai rabdare cu tine. Totul o să fie bine