| freakazoid a întrebat:

Sunt curios, daca exista vreo persoana care in urma discutiilor religioase aprinse de pe TPU, a trecut de la deist la ateist, sa invers de la ateu la credincios?!
Daca stiti vreo persoana sau sunteti chiar voi o astfel de persoana ridicati doua degete sus!
Eu insa anticipez ca NU exista asa ceva aici, motiv pentru care vin cu o a2a intrebare: "De ce exista atatea discutii pe tema asta?'

P.S. va rog nu faceti intrebarea asta un alt motiv de cearta!

8 răspunsuri:
Apache
| Apache a răspuns:

Poate sunt.dar sunt putini!
Majoritatea persoanelor tin la opinia lor cu dintii.si sunt prea incapatanate ca sa isi dea seama atunci cand gresesc, indiferent de cate dovezi, si fapte logice le-ai prezenta...e valabil pentru amandoua taberele!
si 2 ) Discutii pe tema asta sunt inca din secolul 15 cand erau in voga cruciadele...numai ca atunci erau ma sangeroase!
Discutiile care implica necunoscutul, si lipsa de cunoastere a omului mereu o sa atraga simpatizanti...

| Paulla a răspuns:

1.Eu am convertit destui la atesim sau măcar la agnoticism, atât virtual cât şi faţă-n faţă. Atei totuşi n-am văzut să se convortească la vreo religie doar pe urma unei discuţii.
2. Deşi ai anticipat greşit, o să-ţi răspund şi la întrebarea asta. Între persoanele non-religioase şi cele religioase va exista mereu un antagonism. Astfel, e normal să apară şi discuţii.

| freakazoid explică (pentru Paulla):

Si pentru Apache: din moment ce sunt atat de putini, ce rost mai au astfel de discutii, nu se rezolva nimic, renuntati la prostiile astea, e plin TPU-ul de cruciati moderni, la fel de enervanti ca aia din martorii lui Jehova de vin la tine la usa sa iti vanda biblii. E treaba fiecaruia in ce crede si in ce nu, nu este nevoie sa auzim ce mare om de stiinta sau ce sfant esti: tine-o pentru tine.
(desi folosesc persoana a2a plural, nu ma refer la voi doi, ci mai degraba la comunitatea TPU)

| Paulla a răspuns (pentru freakazoid):

Un schimb de opinii între două sau mai multe persoane nu are ca scop(mereu) schimbarea concepţilor altora. Personal, schimb opinii pentru a vedea cum gândesc alţii şi pentru a auzi şi alte teorii(deşi multe sunt cretine). Bine, recunosc, şi ca să râd de alţii.
Şi după cum am spus mai sus, discuţiile sunt datorate antagonismului dintre persoanele religioase şi cele non-religioase. Prin definiţia antagonismului se înţelege că nici o parte nu va fi împăcată.
Oricum, discuţia produsă de tine rezolvă chiar mai puţin. La Religie e câmp de luptă, dacă vrei sau nu să ocoleşti e alegera ta, da' tot câmp de luptă va rămâne.

| freakazoid explică (pentru Paulla):

Pai inseamna ca faci asta datorita unui complex de superioritate, dar tine minte ca au existat oameni intelepti de ambele tabere si mai tine cont ca in orice lupta trebuie sa existe la un moment dat si pace si totul se rezolva prin toleranta reciproca.

| Paulla a răspuns (pentru freakazoid):

E adevărat că sunt narcisistă şi deseori ăsta e un motiv pentru care mă contrazic cu alţii(da' de obicei genul ăsta de discuţii e mai satisfăcător faţă-n faţă, virtual îşi mai pierde din farmec). Dar după cum am spus, port discuţii în contradictoriu şi pentru a auzi opinia altora. Atâta timp cât oamenii au un iq decent, poţi să prinzi chestii folositoare.
Unii nu merită nici o fărâmă de toleranţă. Ce naiba, unii nici dreptul la viaţă nu-l merită.

| Neurofunk a răspuns:

Nu inteleg de ce pui duo-ul ateu - credincios in asa pozitie. A fi ateu nu e o orientare religioasa.

| freakazoid explică (pentru Neurofunk):

Nici nu am insinuat ca ar fi, te rog raspunde la intrebare si nu devia.