| anonim_4396 a întrebat:

Sunt curios si vreau sa ma lamuriti si pe mine daca stiti de ce Anglia Marea Britanie este cu 2 ore in urma tarii noastre si cu o ora fata de spania pe harta si pe toate hartile si nu numai pe wikipedia vad ca Spania este chiar sub Marea Britanie daca va uitati http://upload.wikimedia.org/......pe.svg.png
Si culmea ironiei este chiar Franta sub Marea Britanie si este cu o ora fata de noi nu are cum trebuia spania sa fie cu 2 ore fata de noi diferenta deoarece este aproape sub Marea Britanie...
Nu zic bine? Voi ce parere aveti? M-am tot gandit la asta...

2 răspunsuri:
| Anda_5509 a răspuns:

Este diferenta de 2 meridiane.Asta ma framanta si pe mine la inceput, si am intrebat o pe profa de geogra.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Pai si Madridul capitala Spaniei este dupa Greenwich in stanga adica trebuia cu doua ore sa fie Spania nu zic bine?