| anonim_4396 a întrebat:

Sunt dependenta de zahar! Stiu ca suna ciudat, dar chiar este o dependenta. Nu trece o zi fara sa consum dulciuri, si partea proasta e ca ele constituie cel putin trei sferturi din mancarea pe toata ziua. Acum 2 luni aveam 50 kg, acum am 61 deja, ca sa va faceti o idee...innebunesc, orice fac nu ma pot opri. Mai mult de 2 zile nu pot tine regim. Nu am nicio problema, nu sufar de nimic, totul merge normal, ca de obicei. Ce sa fac? Va rog ajutati-ma, simt ca ma controleaza dependenta asta, chiar si cand nu mi-e foame si sunt satula tot mananc ceva dulce pana mi-e rau aproape. Ce se intampla cu organismul meu? De ce nu ma pot abtine oricat as incerca?

3 răspunsuri:
| arn64 a răspuns:

Incearca sa nu mai cumperi nimic dulce, fa o agenda sau asa ceva in care sa notezi cate dulciuri ai mancat si incearca sa te lasi de cateva pana renunti la toate.Si totusi, mai mananca si fructe, legume, sper ca te-am ajutat big grin

| xMUFFIN a răspuns:

Incearca sa mananci in loc de dulciuri fructe! sunt mult mai sanatoase si la fel de delicoase... am trecut si eu printr-o astfel de "dependenta" si am avut glicemia atat de crescuta incat era sa fac diabet, nu ajunge la acelasi nivelwinking papa fructeee :X

| LoryM22 a răspuns:

Inlocuieste dulciurile cu batoane Fibrobar (le gasesti la farmacie )sunt dulci dar au foarte putine calorii plus ca iti taie pofta d edulce cu toate ca sunt dulci se folosesc ca supliment alimentar in regim.