| pwp a întrebat:

Sunt foarte suparata! 2 dintre prietenele mele s-au certat din cauza mea.eu stateam cu una dintre ele la poarta(I) si a zis ceva urat despre cealalta(A) si eu ia-m zis lui A ce a zis I despre ea.si A s-a certat foarte tare cu I, iar I s-a certat apoi cu mine, ca cica eu am mintit-o pe A ca sa numai fie ele prietene.Acum I e suparata pe mine si pe A, iar A e suparata pe ea insasi ca s-a certat prea tare cu I. iar eu sunt tot pe mine suparata ca ia-m zis lui A ce a zis I despre ea. daca eu nu ii ziceam nu ne mai certam! voi cine credeti ca e vinovat?
eu?
I? sau
A?
sau daca suntem toate spune-ti in ce masura.
Dati-mi va rog niste sfaturi cum am putea sa ne impacam.Va rog foarte mult!

Răspuns Câştigător
mariana
| mariana a răspuns:

In primul rand, prietenele nu trebuie sa se vorbeasca de rau pe la spate. Daca I avea ceva sa-i reproseze lui A, trebuia sa-i spuna ei in fata, altfel se cheama barfa si barfa intre prieteni nu este buna.
Daca tu ai auzit un lucru rau spus de o prietena comuna, atunci acel lucru il tii confidential si nu-l transmiti mai departe, pentru ca asta se cheama ca ai tradat increderea unui prieten sau spus pe sleau "para" si este un lucru urat.
Deci, in egala masura tu si cu I sunteti vinovate de diferendul produs (cearta intre voi).
Daca tu ai spus prietenei voastre comune doar ce ti-a spus A, atunci ea nu trebuia sa te faca mincinoasa pentru ca nu avea acest drept, de fapt ea a fost cea care a pornit sfada.
Daca I este o asemenea persoana ca le vorbeste pe la spate pe prietenele ei, faptul ca s-a suparat pe tine, n-ar trebui sa te deranjeze pentru ca, I nu este o prietena adevarata si ti-a facut un bine cand s-a suparat pe tine. Tu trebuie sa te impaci cu prietena ta si sa-i spui ca si tu ai gresit atunci cand i-ai spus cele ce ti le-a zis I, dar tu ai considerat ca este bine sa o avertizezi ca, I o vorbeste pe la spate, lucru care nu este corect intre prietene.
In final, tu trebuie sa tragi invataminte din aceasta intamplare si sa-ti alegi mai bine prietenele si daca o prietena a ta a gresit cu ceva fata de tine ori fata de altii, sa-i spui acest lucru in fata, pentru ca acesta este rolul prietenului sa fie sincer cu tine si sa-ti vrea binele.
Sa fii sanatoasa si sa ai parte de prieteni adevarati.

3 răspunsuri:
| arrriadna a răspuns:

Salut. Adolescentza e de vina... Sa-ti explic cum vad eu:
Cand esti pustan conteaza f tare toate bullshiturile astea "ce a zis, cine a zis, despre mine-despre X"... Cand devii adult (sau, mai degraba, matur) ti se "rupe" fiindca stii ca tu esti tu si iti asumi afirmatiile si crezurile si daca chiar esti corect spui omului in fata ce crezi despre el.
Acuma, In situatia ta... cred ca nu prea trebuia sa iti bagi nasul in prietenia/ amicitia lor. Pe mine mama m-a invatrzat o treaba de cand eram mica. Mi-a zis sa nu "duc vorba" de la unii la altii, gen cum ai facut tu cu A. Si avea dreptate. Daca I ti-a spus ceva tie intre 4 ochi= confidential si nu trebuia sa spui ce stii. Daca venea la tine A la fel trebuia procedat. Pana la urma stii care va fi finalul? Vina va cadea pe tine... Ghinion. Data viitoare sa nu mai fi paracioasa gastii.
Felicitari, tocmai ai invatat ceva important pentru viata asta: din confidentialitate rezulta prieteniile.

| biabeautiful a răspuns:

Sincer cred ca tu esti cea vinovata pentru ca ai dus "barfa"mai departe. O prietena adevarata nu ar duce barfa mai departe ca sa zic asa.Ar fi trebuit sa taci fiindca daca ti-a spus tie inseamna ca te-a considerat o prietena buna si de incredere, dar este si vina lui I fiindca daca o deranja ceva la A ar fi trebuit sa ii spuna fiindca cel mai important lucru care tine stransa o prietenie este sinceritatea. A nu are absolut nici o vina I si cu tine sunteti vinovate de asta dar tu esti vinovata 75%. Ca sa te poti impaca cu cele 2 trebuie sa le explici ca nu a fost cu rea intentie si ca iti pare rau si sa le promiti ca nu vei mai face asa ceva iar lui I sa ii spui sa fie sincera cu A si cu tine. Sper ca te-am putut ajuta si corecteaza-te.

| inginer a răspuns:

Ia-le si prezinta-le lor situatia - exact cum ne-o spui noua. Ca si cum nu ar vorba despre voi ci despre altii. Intreaba-le ce ar trebui sa faceti sa va impacati. Ar fi un inceput bun.