| tasteme a întrebat:

Sunt in clasa a VII -a si m-am gandit mult si nu stiu la ce liceu sa ma inscriu.
Cu romana descurc, cu matematica tot asa si imi plac mult limbile straine : mai bine zis engleza ca la franceza nu ma descurc deloc laughing si o sa iau ore de japoneza ( stiu sunt ciudat pentru unii dar chiar imi place aceasta limba si am inceput sa o invat singura, acasa de 1 an si prind cate de cat dar totusi mi-ar trebui un profesor bun ]. Parintii mei spuneau sa ma duc la economic ca poate o sa imi fie mai usor deoarece " nu prea am dezvoltat vocabularul la limba romana dar asta cred ca se poate remedia daca citesc mai mult " iar unii profesori spuneau sa ma duc la filologie deoarece as fi mai buna acolo.
Ceva sfaturi in legatura cu asta? Si puteti sa-mi spuneti si parerile voastre in legatura cu aceste doua profiluri. Este economicul [ asa spuneau profesorii :d ] sau filologia chiar asa de grea?

3 răspunsuri:
| Lora a răspuns:

Filologie spun si eu, economicul ar putea sa ti se para prea greu si s-ar putea sa nu faci fata

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pai filologie. limbile sunt frumoase.big grin

| FlyingSparkle a răspuns:

Si eu fac meditatii la limba japoneza si o ador intr-adevar. incearca sa te uiti la anime-uri ca inuyasha, tokyo mew mew, mermaid melody, poate death note, yu yu hakusho deoarece astea sunt preferatele mele. Poti invata ceva japoneza si de la anime-uri.big grin