| vio008 a întrebat:

Sunt indragostita de un baiat care mi-a facut mult rau, m-am despartit de el si timp de 2 ani nu l-am uitat, iar m-am intalnit cu el si iar m-a facut sa sufar. Ce sa fac sa il uit sa pot sa fiu fericita si sa nu mai decad in fata lui?

Răspuns Câştigător
| stillhartu a răspuns:

Stai putin si mediteaza. Gandeste-te ce ai fi vrut tu de la relatia aceea si daca ai fi putut avea vreun viitor cu el. Si cand zic "viitor" ma gandesc la ceva ce ar putea duce la casatorie sau ceva de genul. Analizeaza comportamentul lui si atunci iti vei da seama. Poti face o lista: o coloana cu calitati si una cu defecte. Daca apar mai multe defecte, atunci fii sigura ca nu era de tine. Si oricum, din moment ce te-a facut sa suferi atat de mult, inseamna ca nu te iubeste. Ai vrea sa fii cu o persoana care nu te iubeste? Ce poti face pentru a-l uita e destul de simplu. Gandeste-te ca esti inca tanara si ai toata viata la dispozitie pentru a gasi pe acel cineva potrivit pentru tine. Incepe sa iesi mai mult prin oras, stai cu prietenii, ei pot fi un adevarat sprijin in aceste momente. Gaseste-ti o ocupatie (hobby) care iti face placere. Important e sa iti ti mintea ocupata si vei vedea ca incetul cu incetul, il vei uita.

9 răspunsuri:
kratos
| kratos a răspuns:

Nu te mai gandi la el. Daca vrei sa ai o relatie cauta un baiat potrivit pentru tine! El nu are sentimente pentru tine. Dragoste cu sila nu se face...

| Emeraude a răspuns:

Gandeste-te ca daca te face sa suferi din propie initiativa, adica intentionat, inseamna ca nu te merita, nu e demn de tine, nu e demn de iubirea ta, nici macar de mila ta! Esti mai presus de el si de suferinta pe care o induri pentru el! Stiu cum e, si eu am trecut in adolescenta timpurie de iubiri din-astea muribunde parca...asa le percepeam, ca ceva uzual, cu care trebuie sa ma obisnuiesc.Am realizat de abia dupa vreo 15 ani ca ceea ce simt eu pentru unii baieti sunt simt eu pentru vreo 2 baieti (pe care ii placeam laughing ), ca sunt simple sentimente de atractie, si asta mi-a pus un semn de intrebare, am inteles ca trebuie sa fac diferenta intre dragoste si pur simplu, impactul vizual placut, atractia fizica! Asta ar cam trebui sa faci si tu daca nu esti sigura de sentimentele tale-ceea ce reiese din faptul ca nu l-ai putut uita in acesti 2 ani! Trebuie sa diferentiezi IUBIREA de necesitatea de a-l avea aproape, de a-l vedea zilnic, de a-ti spune ca te iubeste, de a-ti demonstra asta! E cu totul altceva si se intampla des ca unele fete sa confunde sentimentele astea... si e pacat de ele, pentru ca in final ele ajung niste victime ale propiei suferinte, ajung obiecte... nu generalizez. Acum nah, nu vreau sa fac pe filozoafa laughing, dar sper sa te ajute cumva daca incerci sa-ti faci ordine in ganduri si in sentimente! Trebuie sa stii exact ceea ce vrei de la tine, si deaba apoi de la ceilalti! Si inca un lucru: nu te lasa prada unor chestii pe care sti ca nu le poti defini! Ce vreau sa spun? Nu ceda.Nu ceda lui, nu ceda insistentelor, circumstantelor, regretelor, nu ceda nimanui si la nimic. Daca ai incredere in tine, poti trece prin orice! Si inca un lucru: nu incerca sa te apropii de un baiat, in speranta ca vei reusi sa-l uiti pe ceilalti. Nu functioneaza.Tot ce vei reusi este sa te amarasti si mai rau si in acelasi timp sa ranesti si pe celalalt. Daca exista intr-adevar un baiat care sa te merite, atunci te va cauta el pe tine, nu tu pe el! Iti urez succes! te pup :*

| Emeraude a răspuns:

E clar.
Nu te merita. Oricat ai incerca tu sa-l schimbi, tot va reveni la vechile obiceiuri.Si-apoi,vei regreta ca ti-ai irosit viata (sau o buna bucata din ea) cu el.Sincer,ti-o spun din propie experienta. Daca nu merge, las-o balta.Ai incercat o data, ai incercat de doua ori... dar soro, nu esti calul lui de bataie! Dragostea impune sacrificii, respect, armonie in comunicare. Iar din ceea ce ai relatat tu, nu exista asa-ceva la voi.Nu merita.

| Rux_5597 a răspuns:

Cred ca ceea ce vrei tu de fapt este un fel de "razbunare" pentru ca te face sa suferi. Vrei sa poti face si tu astahappy. Nu vei reusi decat prin indiferenta. Iti pasa mult prea mult de ceea ce crede el. Uita'l.imagineaza'ti ca nu exista.ai incredere in tine! Curaj!

| Independent a răspuns:

Incearca sa ti mereu capul sus.
Incearca sa i-l inlocuiesti cu altcineva.
Nu mai fi suparata pentru ca viata este scurta...
Bafta!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Buna.
Nu mai raspunde la mesaje, ignora-l. Cel care te va face sa suferi nu tine la tine, iar cei ce tin la tine, nu te vor face niciodata sa plangi. Gasesteti altul.

Bafta

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

De ce ii permiti sa te faca sa suferi? Stie ca esti slaba si te raneste. Ignora-l, nu mai sta de vorba cu el, fii zeflemista, nu-l lasa sa te supere, ce naiba, ai si tu minte. Pune-o la contributie si bate-ti tu joc de el! Bafta.

| addictofsk8 a răspuns:

Pentru al uita cel mai bine ar fi sa gasesti un alt baiat care sa se comporte frumos cu tine, sa te inteleaga si sa arate si bine.Pana vei gasi un alt baiat iti poti repeta in minte "Sunt mult mai buna ca el si nu ma poate merita". Bafta:*

| vio008 explică:

Am 20 de ani eu am locuit cu fostul meu prieten 7luni si ne-am despartit din cauza la parinti, dar si din cauza noasta ca nu ne descurcam.De atunci el si-a gasit pe altcineva dar tot ma cauta imi spune ca vrea sa fie cu mine ca nu ma uitat timp de 2 ani cat nu ne-am vazut si ca ma iubeste, dar apoi ma face sa sufar imi vorbeste urat.Nu stiu ce sa inteleg si nici nu pot sa ma apropii de altcineva nu supart sa ma atinga alta persoana in afara de el.Imi spune ca vrea sa fugim sa fim impreuna, dar apoi cand eu nu sunt de acord imi vorbeste foarte urat si mai greu este ca nu am pe nimeni cu care sa vorbesc si sa am incredere.Parintii mei ma iubesc dar vrea sa fac ce vor ei, nu ma lasa sa muncesc nu ma lasa sa ies cu prietenii si imi reproseaza mereu despre el.As vrea sa am liniste m-am saturat de suferinta, as vrea sa stau singura sa imi pun gandurile in ordine dar nu amm cum. Ce sa fac?