| stark47 a întrebat:

Sunt interesat de o problema etica. daca un amic de al taw ar fi in dureri mari,imense, care abia le suporta! te ar ruga sa l ucizi, ai face o?(sa spunem ca ar fi crima perfecta si ca nu vei putea fi prins sau ceva de genu)

8 răspunsuri:
| iMaDreamer a răspuns:

Esti tu amicul?
Nu, nu l-as ucide, pentru ca atunci ar trebui ca un amic de-al meu sa ma ucida si pe mine. Dar stai... nu mai am niciun prieten, tocmai mi l-am ucis.

| iMaDreamer a răspuns:

Intelegi care ar fi problema?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu. ca sa fac asa ceva ar trebui sa imi fie cineva foarte apropiat, numai frate mama sau prietena. in acele cazuri, nu stiu ce sa zic, nu pot zice nu 100%. depinde durerea lui"ei cat de mare e, multe altele

| stark47 explică:

Sa presupunem ca medicina e inaccesibila, iar tipu e destul de inteligent ink sa realizeze ca mersul la psholog e fara rost! cu datele astea, care e raspunsul?

| CristiSeeker a răspuns:

Foarte interesanta problema ai ridicat. Mi se pare greu de raspuns concis da/nu. De asemenea, e aproape imposibil sa stii cum vei reactiona de fapt intr-o asemenea situatie.
Totusi, as porni de la premisa ca o persoana aflata intr-o situatie dificila nu mai distinge corect lucrurile. De asemenea nu as vrea sa renunt atat de usor. Cel mai probabil l-as convinge sa reziste si l-as indurma spre ajutor medical competent, oferindu-i suport in tot acest timp... dificil gand, totusi.

| MadalinaMadda a răspuns:

Pai sigurul raspuns este nuuuuuu! O fi el prieten bun dar daca iti e asa bun nu se face asta! Il duci la un doctor dar nu asta!
Sper ca te-am ajutat!

Funda?

| stark47 explică (pentru MadalinaMadda):

Chiar ati lasa pe cineva sa fie torturat in fiecare zi de propriile ganduri?(VORBIM DOAR IPOTETIC)

| MadalinaMadda a răspuns (pentru stark47):

Pai e si asta ceva! Dar ai putea sa il ajuti si cu altceva. ( vorbind ipotetic)
Sa ii arati ca poate fi fericit si ca te are pe tine prietena lui/ei. Poti sa ii deschizi ochi sa vada partea frumoasa din jur!