| anonim_4396 a întrebat:

Sunt intr-o relatie la distanta de un an cu o femeie casatorita si singura modalitate prin care pot vorbi cu ea este printr-un cont de socializare de-al unei colege de munca de-ale ei. Intr-unul din mesajele pe care le-am trimis prin colega ei a fost ca ii simt lipsa si ca dorul fata de ea ma doare si ca vreau sa o vad, iar raspunsul ei a fost unul dezamagitor, intrucat ea mi-a spus ca pe ea nu o doare lipsa mea si ca daca nu am rabdare nu va avea loc nicio relatie intre noi, ceea ce m-a facut sa cred ca ea nu ma iubeste cu adevarat. Cum poti sa nu ii simti lipsa celui pe care il iubesti si sa nu te doara inima ca nu esti aproape de acesta si, mai mult, sa nu iti pese de sentimentele celuilalt si sa ai grija ca el este bine?

29 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Pai chiar nu te iubeste deloc, odata ce este maritata cu altul.
Eu nu stiu cat creier ai tu sa te incurci cu una maritata si sa mai vrei si sa simta ceva pentru tine...
Esti barbat sau papagal?

| Effy35 a răspuns (pentru Violleta2022):

Faptul că cineva este căsătorit nu înseamnă automat că nu poate dezvolta sentimente pentru altcineva.

Eu sunt deschis la minte și nu sunt interesat de prejudecățile lumii în care trăiesc, tu ești?

În viață, relațiile pot fi complicate și nu întotdeauna căsătoria reflectă iubirea. Înțeleg că este o situație dificilă, dar sentimentele mele sunt sincere și nu pot fi ignorate.

| Violleta2022 a răspuns (pentru Effy35):

Cand iubesti cu adevarat nu inseli, nu poti sa faci asta fiindca ai sentimente doar pentru omul care este in inima ta, pentru care respiri si nu vezi altceva in fata ochilor, decat persoana iubita.

Nu-i vorba aici sa fi deschis la minte, ca inselatul partnerului nu inseamna ca esti deschis la minte, ci ca esti un mincinos, ca-ti inseli sotul/sotia, ca nu-l respecti si nu da doi bani pe relatia aia.
Un om destupat la minte nu ar trai in minciuna si ascunzis, nu si-ar inseala partnerul de viata, dimpotriva, ar cere divort si s-ar duce in lumanari cu ala pe care pretinde ca s-a indragostit.
Eu sunt adepta adevarului spun in fata, a loialitatii, si daca relatia nu mai functioneaza din diverse motive, sa ne despartim ca doi oameni normali si cinstiti, fiindca toti avem dreptul la fericire.
Urasc minciuna, urasc oamenii falsi care una spun si alta fac, urasc inselatul si prostia, urasc oamenii perversi care se ascund ca sa faca lucruri "interzise", nici nu sunt genul de om care sa dau "a doua sansa" cuiva care m-a inselat sau mintit, fiindca oamenii nu se schimba, doar pretind, se prefac, dar cand se simt confortabil, revin la vechile metehne.

| Madaxo97 a răspuns (pentru Violleta2022):

Cel mai bun răspuns, doamna Violeta!

| Effy35 a răspuns (pentru Violleta2022):

Este adevărat că atunci când iubești nu înșeli, dar cine poate spune dacă femeia în cauză își iubește soțul sau îl înșală? În primul rând, nu se cunosc detalii despre situația ei matrimonială, iar în al doilea rând, nu se cunosc circumstanțele mele în raport cu ea.

După cum am menționat și în alte discuții, există căsătorii bazate pe iubire sinceră și căsătorii bazate pe interese, iar longevitatea lor depinde de acest aspect.
Cu toate acestea, nimeni nu ar trebui să vă interzică să iubiți, nimeni, nici măcar Dumnezeu, indiferent dacă sunteți căsătoriți sau nu cu altă persoană.

Dacă ați fi fost atentă la ceea ce am spus aici, ați fi înțeles altfel cum evoluează situația, deoarece această femeie de care m-am îndrăgostit este pe cale să divorțeze de soțul ei și să înceapă o relație cu mine.

| Madaxo97 a răspuns (pentru Effy35):

Are dreptate doamna, nu înseamnă că ești deschis la minte dacă accepți să stai într-o relație excraconjugala și să fi a treia roată, asta nu înseamnă iubire adevărată. Gândește te în felul următor, să zicem ca tipa chiar îl părăsește pe soț și sta cu tine, iar peste 2, 3 ani când se plictisește îți face și tie același lucru si se duce cu altul, înseamnă ca e deschisa la minte sau? Tu cum te-ai simți?

| Effy35 a răspuns (pentru Madaxo97):

Dar nu sunt deschis pentru că accept o relație extraconjugală, sunt deschis pentru că m-am rupt de prejudecățile lumii în care trăiesc și, în acest caz, pentru că nu văd căsătoria ca un obstacol pentru doi oameni care se iubesc.

Dacă a fost sau nu dragoste adevărată din partea ei, o va arăta timpul.

| Madaxo97 a răspuns (pentru Effy35):

Ba este un obstacol pentru că practic tu strici familia femeii ăleia, sau cel putin contribui la asta. Iar dacă te iubea cu adevărat ar fi fugit în secunda 2 cu tine și v-ați fi iubit pasional, iar tu spui ca în 2 ani nu ați avut relații intime deloc, deci nu se leagă, sună ca și cum doar se joacă cu tine femeia asta, ce vrea de la tine? Sex nu, relație nu, atunci ce vrea? Aici numai tu știi răspunsul, tu știi ce e între voi doi. Eu zic ca îți pierzi timpul cu ea când puteai avea o relație frumoasă cu altă fată singură și fără obligații, de ce trebuie să strici căsnicia cuiva pentru propria ta fericire? Mai ales ca nici ea nu vrea, dacă voia despărțire se despărțea până acum în 2 ani. Nu uita, există karma, ce faci tu acum, ți se poate întoarce înapoi la un moment dat când îți e lumea mai dragă.

| Effy35 a răspuns (pentru Madaxo97):

Nu sunt de acord cu ideea că distrug căsnicia, pentru că nimeni nu poate distruge o relație bazată pe sentimente. Nu ar trebui să transformăm căsătoria într-o închisoare din care nimeni nu poate ieși.

O femeie matură, care știe ce vrea de la viață, nu va alerga niciodată după un băiat care îi promite marea cu sarea; doar fetițele credule și naive vor face asta. Și cu atât mai puțin o femeie căsătorită.

Încă o dată, nu cunoști situația reală și motivele pentru care a durat și va continua să dureze până când vom fi împreună. Nu este vorba doar de faptul că este căsătorită, există mai multe obstacole în cale.

Nimeni nu pierde timpul atunci când iubește cu adevărat. Ceea ce spui tu sună egoist și nu are nicio legătură cu dragostea.

| Madaxo97 a răspuns (pentru Effy35):

Nu e nimic egoist în ce am zis eu, poate ca așa e, între ea si soțul ei nu e dragoste adevărată, altfel nu putea fi distrusă de tine sau de nimeni din afară, dar nici între voi 2 nu e cu siguranță dragoste. Tu faci ce vrei bineînțeles, e viața ta și tu știi mai bine ce e între voi, dar o să ajungi la vorba mea si a celor din comentarii la un moment dat. Relațiile care încep așa ca in cazul tău nu miros a bine niciodată.

| Effy35 a răspuns (pentru Madaxo97):

Este egoist să spui că îți pierzi timpul iubind pe cineva care este căsătorit și, la fel de egoist, să spui că o femeie este proprietatea unui bărbat.

De ce sunteti atât de sigura că nu există dragoste adevărată între noi doi?

Timpul va dovedi dacă dragostea ei a fost reală sau nu, opiniile oamenilor pot aștepta.

| Madaxo97 a răspuns (pentru Effy35):

Nu am zis niciodată ca într-o căsătorie partenerii sunt proprietarii unul altuia, si nu este egoist că am zis că îți pierzi timpul iubind o femeie căsătorită, este doar un fapt real, este o pierdere de timp, doar dacă nu cumva este iubire și din partea ei, în acest caz, nu este pierdere de timp, dar eu ma îndoiesc de iubirea ei pentru tine, atâta tot. Mi se pare absurd în 2 ani sa nu facă nicio mișcare în direcția ta, măcar să va întâlniți să vă consumați iubirea, să îți demonstreze cu fapte reale ca simte ceva, nu vorbe, așa cu vorbe e ușor de zis și de făcut promisiuni.
Doamne ajuta măcar să fie cum zici tu și să fiți fericiți, dar oare cât mai ai de așteptat pentru asta? Cât mai ești dispus să aștepți? Pentru ca dacă aștepți prea mult, la final când in sfarsit se va întâmpla, o să dispară tot entuziasmul iubirii.

| Effy35 a răspuns (pentru Madaxo97):

Aveți dreptate într-o anumită măsură.

| johnnny123 a răspuns:

Suspectezi că femeia căsătorită cu care ai o relație la distanță (a se citi "imaginară") nu te iubește cu adevărat? Șocant!

| Effy35 a răspuns (pentru johnnny123):

În mod teoretic, poți folosi termenul "relație la distanță" pentru a descrie situația în care doi parteneri se iubesc, dar unul dintre ei este căsătorit.

| johnnny123 a răspuns (pentru Effy35):

Ok. Teoretic te afli într-o relație. Practic, nu.

| Effy35 a răspuns (pentru johnnny123):

Corect.

| Hyperion7 a răspuns:

Deci ai trecut pe femei...
Mhm, nici cu ele nu prea merge, aparent
Se mai întâmplă.

| Effy35 a răspuns (pentru Hyperion7):

Da...
Sunt femei complicate care nu știu ce vor de la viață, asta e concluzia la care am ajuns.

| Hyperion7 a răspuns (pentru Effy35):

Nu femeile sunt complicate, nici bărbații.
E doar faptul că nu știu cum să facă să fie bine pentru toată lumea și de aceea dau semnale ciudate și își complica singuri viața.
Cel puțin asta am dedus eu.
Pentru că dacă un om este deschis, sincer și nu are nimic de ascuns, va încerca să fie cât se poate de transparent.
Și încă un lucru și închei.
Cum face lui x persoana respectiva, așa o să îți facă și ție.

| Effy35 a răspuns (pentru Hyperion7):

Da, ai dreptate.

| TimberWolf a răspuns:

Frate asta nu e marfa serioasa, la fel cum ii face aluia iti va face si tie.

| Effy35 a răspuns (pentru TimberWolf):

Există și această posibilitate.

| LisaJulie a răspuns:

Cu o femeie căsătorită? Pe bune, și soțul ei ma gândesc ca nu știe! Nu aștepți mai bine pana se despart

| Effy35 a răspuns (pentru LisaJulie):

Dar ce e rău în faptul că e căsătorită, pot să știu?

Nu pot să aștept ani și ani pentru ca ea să își rezolve problemele cu soțul ei, pentru că mă distruge psihic!

| LisaJulie a răspuns (pentru Effy35):

Lumea o sa vorbească și cam veți ajunge subiect de discuție!

| Effy35 a răspuns (pentru LisaJulie):

Cui îi pasă de lume? Tie iti pasă?

| Cipi1212 a răspuns:

Nu ar trebui să o relație cu o femeie căsătorită.